Home Page by K2 Home Page by JSN PageBuilder

Okna w domu są bardzo ważną częścią aranżacji, bo to od ich przybrania bardzo często zależy charakter całego pomieszczenia. Niektóre osoby wieszają w oknach rolety, inne firany. Pytanie brzmi - jak utrzymywać te rzeczy w czystości?

Pranie firan

Jeszcze przed ich wypraniem, firanki należy wymoczyć w misce lub wannie z czystą, letnią wodą (przez kilka godzin). W wodzie można je zostawić nawet na noc. Kiedy firanki są bardzo mocno zakurzone, np. po sezonie grzewczym, wodę można wymienić nawet 2-3 razy. Firany pożółkłe (od papierosów lub oparów tłuszczu), warto namoczyć w wodzie z dodatkiem kilku łyżek sody kuchennej albo w płynie do mycia naczyń. Natomiast firanki poszarzałe trzeba namaczać w chłodnej wodzie z dodatkiem garści soli kuchennej (jednak niezbyt często, bo sól może osłabiać włókna materiału). Jeśli zaś chodzi o samo pranie firanek w pralce, to najlepiej wybrać do niego specjalny proszek do firanek. Można też prać je w zwykłym proszku, dodając jednak do niego sodę oczyszczoną i ocet - co pozwoli usunąć silne zabrudzenia. Pranie powinno odbywać się w programie krótkim - dla materiałów delikatnych.  Firany z materiałów syntetycznych najlepiej prać w temperaturze 30°C-40°C.

Pranie rolet rzymskich

Rolety te wykonuje się zazwyczaj z tych samych materiałów, co firany i zasłony, dlatego można je prać. Oczywiście zacząć należy od zdjęcia rolety, całkowitego jej rozwinięcia i usunięcia wszelkich elementów plastikowych (np. obciążnika). Wszystkie rolety rzymskie trzeba prać zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Ogólne zasady mówią zaś o tym by nie prać ich w temperaturze większej niż 40°C. Nie można ich też chlorować oraz wybierać, ani suszyć mechanicznie (tzn. w suszarce bębnowej). Prasowanie rolet rzymskich może odbywać się zaś w temperaturze do 110°C. Jeżeli ktoś obawia się samodzielnego prania rolet rzymskich we własnym domu (i np. efektu skurczenia), może zdecydować się na oddanie ich do pralni chemicznej, gdzie praniem zajmą się fachowcy. Jednak nie jest to konieczne.

Currencies
Wed, Apr 24, 2019, 2:48PM UTC
NamePriceChange% Change
JSN_PAGEBUILDER_MARKET_ERROR_SYMBOL
JSN_PAGEBUILDER_MARKET_ERROR_SYMBOL
JSN_PAGEBUILDER_MARKET_ERROR_SYMBOL

Quick Poll

Joomla forms builder by JoomlaShine

Weather

JSN_PAGEBUILDER_THIS_KEY_DOES_NOT_EXIST