Home Page by K2 Home Page by JSN PageBuilder

Budując dom, musimy podjąć decyzję, z jakiej technologii chcemy skorzystać.

Firmy budowlane oferują szereg usług, w których znajdziemy nie tylko klasyczne budowle składające się z tradycyjnych materiałów, ale również konstrukcje opierające się na drewnie i innych surowcach pozwalających na błyskawiczne realizacje projektu architektonicznego. W dobie rozwoju i wzrostów cen energii coraz większą popularnością cieszą się domy pasywne, zero energetyczne, a nawet z dodatnim bilansem energii, w których koszty utrzymania są bardzo niskie lub równe zeru.

Kiedy już wybierzemy rodzaj konstrukcji, którą chcemy zrealizować, należy skupić się na wyborze technologii, jaką chcemy obsługiwać naszą posesję. W tym przypadku warto zainteresować się systemami inteligentnymi, które pozwalają na zdalne zarządzanie wszystkimi działaniami w domu.

Decydując się na zakup mieszkania lub budowę domu z systemem inteligentnym musimy podjąć wiele decyzji dotyczących rozmieszczenia kamer, systemów alarmowych, czujników ciepła, dymu oraz innych zabezpieczeń mających na celu ochronę mienia. Mając stały dostęp do wszystkich pomiarów oraz zapisów z kamer na swoim telefonie lub tablecie dowiemy się pierwsi o włamaniu do domu, powrocie domowników, pojawieniu się obcej osoby na terenie działki lub przyjeździe kuriera.

Monitoring i prywatność

O rozmieszczeniu i ilości kamer decyduje właściciel. Wiele osób postanawia zainstalować monitoringu tylko na zewnątrz budynku, w takiej sytuacji można kontrolować tylko i wyłącznie to, co się dzieje w ogrodzie i w razie wtargnięcia intruza do wnętrza domu nie ma dostępu do tego, gdzie się obecnie znajduje i co robi.

Montowanie kamer wewnątrz budynku jest swojego rodzaju ingerowaniem w prywatność, której każdy z nas potrzebuje. Kamera zainstalowana przy drzwiach wejściowych teoretycznie nie narusza prywatność osób poruszających się swobodnie w domu, ale zawsze pozostaje kwestią indywidualną. Natomiast system do rejestracji obrazu w salonie, kuchni, a nawet sypialniach i łazienkach zdecydowanie w mniejszym lub większym stopniu narusza wolność oraz prawo do prywatności mieszkańców.

Monitoring, a prawo

Monitoring wokół posesji musi być zgodny z kodeksem cywilnym. Przede wszystkim zapis z kamer nie może ingerować w prywatność naszych sąsiadów. Jeśli monitoring zapisuje obraz przedstawiający nieruchomość osób mieszkających obok nas, naruszamy art. 23 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014r. Poz. 121) mówiący o przysługujących dobrach osobistych każdej jednostce, do których zaliczamy np. wolność, wizerunek, czy nietykalność mieszkania.

Dzięki takim artykułom nie tylko musimy uważać na ustawienie naszych kamer, ale również możemy być pewni, że ciekawscy sąsiedzi, którzy nieustannie próbują śledzić wszystkie nasze działania, popełniają przestępstwo i możemy ubiegać się o swoje prawa w sądzie.

W świetle prawa najłatwiej montować kamery tak, aby obejmowały tylko naszą posesję i nie monitorowały dróg publicznych, ponieważ w ten sposób filmujemy inne osoby, co może naruszać ich prywatność i również być niezgodne z prawem. Każdy zapis z monitoringu pozwalający na identyfikację osoby jest nadużyciem. Dlatego należy dbać nie tylko o swoją prywatność, ale również innych osób.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem NovaConnect

Currencies
Wed, Apr 24, 2019, 2:16PM UTC
NamePriceChange% Change
JSN_PAGEBUILDER_MARKET_ERROR_SYMBOL
JSN_PAGEBUILDER_MARKET_ERROR_SYMBOL
JSN_PAGEBUILDER_MARKET_ERROR_SYMBOL

Quick Poll

Joomla forms builder by JoomlaShine

Weather

JSN_PAGEBUILDER_THIS_KEY_DOES_NOT_EXIST