Connect with us

Zdrowie

Jak uniknąć wypalenia zawodowego? Rozwój i szkolenia

Wypalenie zawodowe dotyka wielu osób, bez względu na to, jakie stanowiska zajmują, ile zarabiają i jaki mają staż pracy. Jednak ryzykiem wypalenia szczególnie obarczone są osoby zajmujące wysokie stanowiska oraz te, na których barkach spoczywa duża odpowiedzialność. Każdy pracodawca powinien wiedzieć, że istnieje takie zjawisko i zawczasu wdrażać działania zapobiegające.

Pracownik musi czuć w pracy sens


Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który może prowadzić do wypalenia zawodowego, jest utrata poczucia sensu swojej pracy. Dzieje się to w sytuacji, kiedy pracownik nie widzi, że efekty jego pracy przynoszą korzyści, mają wpływ na inne działy i zarobki firmy. Jeżeli zatem chcemy, aby pracownik dobrze czuł się pracy, a motywacja go nie opuszczała, warto mu prezentować wyniki. Mogą być to efekty pracy jego samego, działu, w którym pracuje, ale też całej firmy. Mogą być to ankiety określające zadowolenie klientów i wyniki finansowe. Innym pomysłem jest wskazanie, jaki wpływ na pracę i innych osób, i działów ma praca danej jednostki.

Stały rozwój ścieżką do doskonalenia, a nie wypalenia


Kolejnym ważnym czynnikiem, który ma wpływ na wypalenie brak rozwoju pracownika. Wiele osób ceni sobie stabilizację, ale nie można jej mylić z rutyną. Każdy pracownik powinien mieć szansę na awans, podnoszenie swoich kwalifikacji i zdobywanie nowych umiejętności. Sprawi to, że będzie on widział w swojej pracy większe perspektywy. Ponadto regularne szkolenie pracowników jest odskocznią od codziennych obowiązków. Pozwala im na nie tylko na zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności, ale przede wszystkim zapobiega znudzeniu się pracą. Podobny efekt przyniesie także zachęcanie do wdrażania na danym stanowisku nowych rozwiązań.

Wynagrodzenie za pracę — każdy wymiar ma znaczenie


Wypalenie może powodować także poczucie niesprawiedliwości. Chodzi tu zarówno o zarobki, jak i ogólne traktowanie pracownika. Po pierwsze wynagrodzenie i premiowanie powinno być adekwatne do zakresu odpowiedzialności oraz wykonywanych obowiązków. Jednak pracownika można wynagradzać nie tylko pieniędzmi. Po drugie, bardzo ważne są pochwały od przełożonych, a dokładniej mówiąc podziękowanie i docenienie pracownika, przekazanie, że jego praca jest ważna i ma znaczenie. Do tego może przydać się szkolenie pracowników wyższego szczebla w zakresie rozmów motywacyjnych i oceniających. Motywacja może mieć także postać prezentów świątecznych, wyjazdów i imprez integracyjnych.

Balans między życiem zawodowym a prywatnym


Pracodawca nie powinien ingerować w życie prywatne pracownika, dopóki nie rzutuje ono na obowiązki wykonywane w pracy. Każda firma jednak powinna pamiętać, że zachowanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a pracą działa pozytywnie na efektywność pracowników. W tym zakresie można podjąć szkolenie pracowników z zakresu life balance, a także dbać i minimalizowanie nadgodzin oraz „bycia pod telefonem” w czasie wolnym od pracy. Dzięki takim zabiegom pracownicy odpoczną w czasie wolnym i będą bardziej skupieni na obowiązkach w pracy. Wypoczęty i zrelaksowany pracownik jest najbardziej wydajny, a co ważne jest to inwestycja długofalowa.

Artykuł powstał we współpracy z firmą szkoleniową integra-consulting.pl

Kontynuuj czytanie

Zdrowie

Piżamy dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne często mają trudności ze znalezieniem odzieży, która byłaby wygodna i spełniała ich potrzeby. Piżamy mogą stanowić szczególne wyzwanie, ponieważ muszą być łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu, a także zapewniać odpowiednią wentylację i zakres ruchów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co brać pod uwagę podczas wyboru piżamy dla osoby niepełnosprawnej. 

Piżama dla niepełnosprawnych — materiał

Kluczowym kryterium podczas wyboru piżamy dla osoby niepełnosprawnej pełni rodzaj materiału, z którego jest wykonana. Piżamy dla osób niepełnosprawnych powinny być wykonane z materiału, który jest miękki w dotyku i wygodny, ale też mocny i trwały. Powinna być też łatwa do prania i szybko schnąć, ponieważ często może ulec zabrudzeniu podczas snu, czy czynności pielęgnacyjnych. Bawełna jest uważana za najlepszy materiał na piżamy dla niepełnosprawnych, ponieważ spełnia wszystkie te warunki. Oprócz bawełny sprawdzi się również len i jedwab, jest to jednak bardziej kosztowna opcja. Najważniejsze jest to, by materiał był wygodny dla osoby noszącej. 

Specjalistyczne piżamy dla osób niepełnosprawnych

Wybór piżamy dla osoby niepełnosprawnej zależy od rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Osoby z niepełnosprawnością lekką mogą czuć się komfortowo w tradycyjnych piżamach lub koszulach nocnych, jednak dla osób z cięższą niepełnosprawnością ruchową znalezienie wygodnej i funkcjonalnej piżamy może stanowić nie lada wyzwanie. Dobrym pomysłem w takiej sytuacji jest szukanie piżamy w sklepach zajmujących się sprzedażą odzieży specjalistycznej dla osób starszych i niepełnosprawnych. W takich sklepach znajdziemy piżamy z zapięciami na napy czy zamki błyskawiczne, które zapewnią komfort oraz pewność, że osoba nie zdejmie z siebie ubrania w trakcie snu. Niektóre modele piżam posiadają również specjalne wkładki, które zapewniają dodatkową asekurację dla osób mających problem z nietrzymaniem moczu. 

Piżama dla osoby leżącej 

Rodzaj wybranej piżamy powinien uwzględniać zakres ruchów i sprawność fizyczną danej osoby. Mimo że osoby leżące nie przemieszczają się w ciągu dnia, warto zachować naturalny cykl dnia i zapewnić im wygodne ubranie codzienne lub dresy, a w nocy w piżamy. Piżama dla osoby leżącej powinna przede wszystkim pozwalać na łatwe ubieranie i rozbieranie z niej osoby niepełnosprawnej. Dla większej wygody i komfortu zarówno osób niepełnosprawnych jak ich opiekunów sprawdzą się body oraz kombinezony dla osób dorosłych. Są to produkty zaprojektowanie specjalnie dla osób leżących, więc bardzo dużo modeli posiada zamki błyskawiczne lub napy z przodu i w kroku, umożliwiając łatwą pielęgnację osoby niepełnosprawnej bez zdejmowania całego ubrania. 

Piżama dla osoby niepełnosprawnej — na co zwracać uwagę? 

Każda osoba niepełnosprawna będzie miała inne wymagania i preferencje odnośnie piżamy. Jak zostało to napisane wcześniej, piżama dla osoby niepełnosprawnej powinna być wykonana z lekkiej i przewiewnej tkaniny. Nie oznacza to jednak, że każda bawełniana czy lniana piżama sprawdzi się u każdej osoby. Niektóre materiały, mimo że są wykonane z tego samego tworzywa, mogą powodować podrażnienia lub sprawiać dyskomfort, dlatego jeśli to możliwe warto zapytać osobę, czy dana piżama jest dla niej przyjemna w dotyku oraz obserwować, czy na skórze nie pojawiają się reakcje alergiczne. Dla opiekuna osoby niepełnosprawnej kluczowym aspektem będzie szybka możliwość ściągnięcia piżamy i łatwość w pielęgnacji, niezależnie od tego czy jest to osoba leżąca, czy też nie. Aby to sobie zapewnić, szukaj piżamy, która posiada zapięcie z przodu i w kroku. Najlepiej jeśli będzie to zamek błyskawiczny lub napy, ponieważ z takimi zapięciami poradzi sobie również sama osoba niepełnosprawna.

Akcesoria usprawniające opiekę nad osobą niepełnosprawną

Opieka nad osobą niepełnosprawną jest ciężkim i wymagającym zadaniem, dlatego warto korzystać z każdej możliwości, aby stała się ona łatwiejsza. Oczywiście korzystanie z akcesoriów ułatwiających codzienne funkcjonowanie będzie zależało od stopnia i rodzaju niepełnosprawności danej osoby, jednak skupimy się na osobach leżących. Szczególnie przydatną rzeczą mogą okazać się folie i maty antypoślizgowe. Pozwalają one w bezpieczny sposób przesuwać osobę niepełnosprawną bez obciążania kręgosłupa czy rąk opiekuna. Podobnym przedmiotem jest dysk obrotowy. Jest on bardziej uniwersalny, ponieważ występuje w dwóch wersjach – twardej i miękkiej, które różnią się pod względem zastosowania. Dysk miękki sprawdzi się u osób leżących i siedzących, z kolei dysk twardy ułatwi przemieszczanie się osobom bardziej mobilnym. 

Jeśli szukasz specjalistycznej piżamy dla osób niepełnosprawnych odwiedź vitesicare.pl.

Kontynuuj czytanie

Sport

Paki jeździeckie. Przydatne dla każdego jeźdźca.

paki jeździeckie rodzaje

Jeździectwo jest sportem, do którego niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Cały ekwipunek może ważyć dość sporo, dlatego niezbędne jest posiadanie odpowiednich kontenerów, do których zostanie on zapakowany. W tym artykule dowiesz się, jakie są rodzaje pak jeździeckieckich oraz w jaki sposób wybrać paki jeździeckie?

Jak wygląda paka na sprzęt?

Wiele osób może nie kojarzyć konstrukcji tego elementu wyposażenia jeźdźca. Paka jeździecka jest formą małej metalowej szafki wyposażonej w kółka. Najczęściej bryła paki jest niska, ale dość szeroka. Każdy model może różnić się ilością szuflad, półek oraz rozmieszczeniem wieszaków w komorze głównej. Kółka są najczęściej gumowe, co sprawia, że ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale producenci oferują możliwość wymiany na pneumatyczne, które bardzo dobrze spełniają swoje zadanie.

Paka na sprzęt z różnego rodzaju tworzyw. Którą wybrać?

Jest to jeden z najważniejszych aspektów, na który należy zwrócić uwagę, ponieważ to od niego zależy to, jaką trwałością będą odznaczały się dane paki jeździeckie oraz ich cena. Najtańsze modele pak będą wykonane z cienkiej blachy, bardzo często wykończonej aluminium. Ich cena jest najniższa, a zabezpieczenie powierzchni pak lakierem sprawi, że będą bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Trzeba być jednak świadomym, że jest to najtańsza opcja i mimo wszystko żywotność takich pak może nie być największa.

Paki jeździeckie ze stali — czy warto kupić?

Szukając trwalszych rozwiązań, warto zwrócić uwagę na paki jeździeckie wykonane ze stali kwasoodpornej. Wytrzymałość takiego sprzętu jest nieporównywalnie większa w stosunku do standardowej blachy i może być on zdatny do użytku praktycznie przez większość aktywności jeźdźca. Z tego powodu, warto zadać sobie pytanie, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na wyposażenie stajni i jeżeli istnieje taka możliwość, warto zdecydować się na droższy sprzęt.

Ilość miejsca na ekwipunek — pojemność paki

Kolejnym aspektem, na który powinien zwrócić uwagę każdy jeździec to ilość miejsca wewnątrz pak. Możliwość przenoszenia sprzętu jest głównym zadaniem, które mają spełniać, dlatego odpowiednie rozmieszczenie półek oraz ilość miejsca wewnątrz są bardzo istotnymi cechami.

Istnieją również mniej praktyczne, ale bardziej personalne, aspekty takie jak materiał wykończenia wnętrza. Chcąc mieć pewność, że nasz sprzęt jest bezpieczny i nie grozi mu żadne otarcie, warto wybrać paki z wyścieleniem wykonanym z delikatnego materiału. W ten sposób można ze spokojem wkładać siodło do środka bez zmartwień o to, czy nie doszło do jakiegoś niechcianego otarcia, które może skutecznie zmniejszyć komfort jeźdźca oraz konia podczas jazdy.

Równiarki i adaptery niezbędnym elementem wyposażenia

Podsumowując, paki oraz równiarki adaptery to jedno z koniecznych elementów wyposażenia jeźdźca, które powinien mieć w swoim posiadaniu. Im więcej ekwipunku posiada dana osoba, tym większa paki powinny znaleźć się w jego kręgu zainteresowania. Chcąc mieć pewność, że spełniają swoją rolę w stu procentach, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z którego zostały wykonane. Cienka blacha bywa dużo tańsza, jednak jej wytrzymałość może nie być wystarczająca. Kiedy odpowiedni sprzęt zostanie zakupiony, można w końcu wybrać się do spa dla koni.

Wpis powstał we współpracy ze sklepem bmhorse.com.

Kontynuuj czytanie

Prawo

Zwolnienie lekarskie — co na ten temat mówi Kodeks Pracy?

pracownicy - zwolnienie lekarskie

W przypadku choroby pracownik może otrzymać zwolnienie lekarskie. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się ze wszystkimi jego najbardziej istotnymi zagadnieniami.

Informacje o chorobie

Przede wszystkim pracownik, który znajduje się na zwolnieniu lekarskim, ma obowiązek przekazania informacji na ten temat swojemu pracodawcy. Pracodawca w prowadzonej ewidencji czasu pracy pracowników powinien odnotować fakt nieobecności w pracy, a także jego powód. Natomiast pracownik powinien udzielić informacji pracodawcy nie później niż w drugim dniu swojej nieobecności. Należy również w tym przypadku uwzględnić czas trwania zwolnienia, który także jest bardzo istotny dla pracodawcy.

Zalecenia lekarza

Każdy pracownik, który znajduje się na zwolnieniu lekarskim, ma obowiązek stosowania się do wszystkich zaleceń lekarza, które na dany moment otrzymał. Może mieć to dość spory wpływ na szybkość jego powrotu do zdrowia, dlatego jest tak niezwykle kluczowe w całym procesie. Czas, który pracownik spędza w domu, powinien być wykorzystany jak najbardziej efektywnie, jeśli chodzi o proces zdrowienia. Dlatego warto pamiętać o tym obowiązku.

Niepodejmowanie innej pracy

Bardzo istotną kwestią podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim jest niepodejmowanie innej pracy zarobkowej przez pracownika. Dzięki temu pracownik będzie mógł szybciej wrócić do zdrowia, a także wrócić do pełnienia swoich zawodowych obowiązków w pracy. Ma to duże znaczenie w kontekście funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. Dodatkowo w przypadku podejmowania się innej pracy zarobkowej pracownik nie stosowałby się do uzyskanych zaleceń lekarza, co jest niezgodne z aktualnym orzecznictwem.

Prawo do wynagrodzenia

Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma również pewne prawa. Wśród nich można przede wszystkim wymienić prawo do wynagrodzenia, które ma dla niego bardzo duże znaczenie. Pracownik na początku otrzymuje wynagrodzenie ze środków pracodawcy, dlatego księgowość powinna uwzględnić ten fakt. Natomiast jeśli zwolnienie się przedłuża powyżej trzydziestu trzy dni, to zasiłek chorobowy wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warto o tym wiedzieć.

Ochrona przed zwolnieniem

Każdy pracownik przebywający na dany moment na zwolnieniu lekarskim jest chroniony przed zwolnieniem. Dzięki temu po zakończeniu zwolnienia lekarskiego będzie miał możliwość powrotu na wcześniej zajmowane przez siebie stanowisko pracy. Zwolnienie pracownika na zwolnieniu lekarskim może nastąpić jedynie w przypadku zwolnień grupowych lub likwidacji zakładu pracy. Jednak przed podjęciem tego rodzaju działań polecane jest takie rozwiązanie, jak audyt pracowniczy. Warto je uwzględnić.

Leasing pracowników

W przypadku przejścia pracownika na zwolnienie lekarskie o dłuższym terminie warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, jak leasing pracowniczy, czyli pracownik na zastępstwo. Po wdrożeniu się w zadania realizowane przez dane przedsiębiorstwo pracownik będzie miał możliwość zastąpienia osoby, która znajduje się na zwolnieniu lekarskim. Warto się zastanowić nad taką możliwością.

Artykuł powstał we współpracy z payroll.pl.

Kontynuuj czytanie

Popularne