Connect with us

Zdrowie

Jak uniknąć wypalenia zawodowego? Rozwój i szkolenia

Wypalenie zawodowe dotyka wielu osób, bez względu na to, jakie stanowiska zajmują, ile zarabiają i jaki mają staż pracy. Jednak ryzykiem wypalenia szczególnie obarczone są osoby zajmujące wysokie stanowiska oraz te, na których barkach spoczywa duża odpowiedzialność. Każdy pracodawca powinien wiedzieć, że istnieje takie zjawisko i zawczasu wdrażać działania zapobiegające.

Pracownik musi czuć w pracy sens


Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który może prowadzić do wypalenia zawodowego, jest utrata poczucia sensu swojej pracy. Dzieje się to w sytuacji, kiedy pracownik nie widzi, że efekty jego pracy przynoszą korzyści, mają wpływ na inne działy i zarobki firmy. Jeżeli zatem chcemy, aby pracownik dobrze czuł się pracy, a motywacja go nie opuszczała, warto mu prezentować wyniki. Mogą być to efekty pracy jego samego, działu, w którym pracuje, ale też całej firmy. Mogą być to ankiety określające zadowolenie klientów i wyniki finansowe. Innym pomysłem jest wskazanie, jaki wpływ na pracę i innych osób, i działów ma praca danej jednostki.

Stały rozwój ścieżką do doskonalenia, a nie wypalenia


Kolejnym ważnym czynnikiem, który ma wpływ na wypalenie brak rozwoju pracownika. Wiele osób ceni sobie stabilizację, ale nie można jej mylić z rutyną. Każdy pracownik powinien mieć szansę na awans, podnoszenie swoich kwalifikacji i zdobywanie nowych umiejętności. Sprawi to, że będzie on widział w swojej pracy większe perspektywy. Ponadto regularne szkolenie pracowników jest odskocznią od codziennych obowiązków. Pozwala im na nie tylko na zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności, ale przede wszystkim zapobiega znudzeniu się pracą. Podobny efekt przyniesie także zachęcanie do wdrażania na danym stanowisku nowych rozwiązań.

Wynagrodzenie za pracę — każdy wymiar ma znaczenie


Wypalenie może powodować także poczucie niesprawiedliwości. Chodzi tu zarówno o zarobki, jak i ogólne traktowanie pracownika. Po pierwsze wynagrodzenie i premiowanie powinno być adekwatne do zakresu odpowiedzialności oraz wykonywanych obowiązków. Jednak pracownika można wynagradzać nie tylko pieniędzmi. Po drugie, bardzo ważne są pochwały od przełożonych, a dokładniej mówiąc podziękowanie i docenienie pracownika, przekazanie, że jego praca jest ważna i ma znaczenie. Do tego może przydać się szkolenie pracowników wyższego szczebla w zakresie rozmów motywacyjnych i oceniających. Motywacja może mieć także postać prezentów świątecznych, wyjazdów i imprez integracyjnych.

Balans między życiem zawodowym a prywatnym


Pracodawca nie powinien ingerować w życie prywatne pracownika, dopóki nie rzutuje ono na obowiązki wykonywane w pracy. Każda firma jednak powinna pamiętać, że zachowanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a pracą działa pozytywnie na efektywność pracowników. W tym zakresie można podjąć szkolenie pracowników z zakresu life balance, a także dbać i minimalizowanie nadgodzin oraz „bycia pod telefonem” w czasie wolnym od pracy. Dzięki takim zabiegom pracownicy odpoczną w czasie wolnym i będą bardziej skupieni na obowiązkach w pracy. Wypoczęty i zrelaksowany pracownik jest najbardziej wydajny, a co ważne jest to inwestycja długofalowa.

Artykuł powstał we współpracy z firmą szkoleniową integra-consulting.pl

Kontynuuj czytanie

Prawo

Zwolnienie lekarskie — co na ten temat mówi Kodeks Pracy?

pracownicy - zwolnienie lekarskie

W przypadku choroby pracownik może otrzymać zwolnienie lekarskie. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się ze wszystkimi jego najbardziej istotnymi zagadnieniami.

Informacje o chorobie

Przede wszystkim pracownik, który znajduje się na zwolnieniu lekarskim, ma obowiązek przekazania informacji na ten temat swojemu pracodawcy. Pracodawca w prowadzonej ewidencji czasu pracy pracowników powinien odnotować fakt nieobecności w pracy, a także jego powód. Natomiast pracownik powinien udzielić informacji pracodawcy nie później niż w drugim dniu swojej nieobecności. Należy również w tym przypadku uwzględnić czas trwania zwolnienia, który także jest bardzo istotny dla pracodawcy.

Zalecenia lekarza

Każdy pracownik, który znajduje się na zwolnieniu lekarskim, ma obowiązek stosowania się do wszystkich zaleceń lekarza, które na dany moment otrzymał. Może mieć to dość spory wpływ na szybkość jego powrotu do zdrowia, dlatego jest tak niezwykle kluczowe w całym procesie. Czas, który pracownik spędza w domu, powinien być wykorzystany jak najbardziej efektywnie, jeśli chodzi o proces zdrowienia. Dlatego warto pamiętać o tym obowiązku.

Niepodejmowanie innej pracy

Bardzo istotną kwestią podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim jest niepodejmowanie innej pracy zarobkowej przez pracownika. Dzięki temu pracownik będzie mógł szybciej wrócić do zdrowia, a także wrócić do pełnienia swoich zawodowych obowiązków w pracy. Ma to duże znaczenie w kontekście funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. Dodatkowo w przypadku podejmowania się innej pracy zarobkowej pracownik nie stosowałby się do uzyskanych zaleceń lekarza, co jest niezgodne z aktualnym orzecznictwem.

Prawo do wynagrodzenia

Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma również pewne prawa. Wśród nich można przede wszystkim wymienić prawo do wynagrodzenia, które ma dla niego bardzo duże znaczenie. Pracownik na początku otrzymuje wynagrodzenie ze środków pracodawcy, dlatego księgowość powinna uwzględnić ten fakt. Natomiast jeśli zwolnienie się przedłuża powyżej trzydziestu trzy dni, to zasiłek chorobowy wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warto o tym wiedzieć.

Ochrona przed zwolnieniem

Każdy pracownik przebywający na dany moment na zwolnieniu lekarskim jest chroniony przed zwolnieniem. Dzięki temu po zakończeniu zwolnienia lekarskiego będzie miał możliwość powrotu na wcześniej zajmowane przez siebie stanowisko pracy. Zwolnienie pracownika na zwolnieniu lekarskim może nastąpić jedynie w przypadku zwolnień grupowych lub likwidacji zakładu pracy. Jednak przed podjęciem tego rodzaju działań polecane jest takie rozwiązanie, jak audyt pracowniczy. Warto je uwzględnić.

Leasing pracowników

W przypadku przejścia pracownika na zwolnienie lekarskie o dłuższym terminie warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, jak leasing pracowniczy, czyli pracownik na zastępstwo. Po wdrożeniu się w zadania realizowane przez dane przedsiębiorstwo pracownik będzie miał możliwość zastąpienia osoby, która znajduje się na zwolnieniu lekarskim. Warto się zastanowić nad taką możliwością.

Artykuł powstał we współpracy z payroll.pl.

Kontynuuj czytanie

Bezpieczeństwo pracy

Zimowa i letnia odzież ochronna – jaką odzież BHP kupować?

robotnicy na tle wieżowców

Przestrzegając zasad bezpieczeństwa w czasie pracy, dbasz o swoje zdrowie oraz minimalizujesz ryzyko wystąpienia niebezpiecznych wypadków. Podstawą bezpieczeństwa w pracy oprócz przestrzegania regulaminu jest oczywiście noszenie odpowiednio dopasowanej do warunków pracy i pogody odzieży ochronnej.

Ubrania robocze – czym kierować się przy ich wyborze?

Ubrania robocze muszą być dostosowane nie tylko do specyfiki wykonywanej przez pracy, ale także do warunków atmosferycznych i pory roku w jakiej przyszło nam pracować. Odzież ochronna BHP powinna być także odpowiednio dopasowana rozmiarowo. Dlaczego? Ponieważ tylko ubrania w odpowiednim rozmiarze dadzą nam pełną swobodę ruchów i komfort w czasie pracy. Pamiętajmy, że zbyt małe ubrania będą nas obcierały i uwierały, natomiast zbyt luźne mogą nam spadać, co także uniemożliwia nam normalne wykonywanie naszych zajęć. Odpowiednio dobrany rozmiar odzieży BHP to klucz do sukcesu, dlatego kupując ją, warto zwrócić szczególną uwagę, czy wybrana przez nas odzież jest dobrze dobrana do naszej sylwetki.

pracownicy podczas pracy

Odzież BHP latem

Dobrze dobrana odzież letnia zapewni nam odpowiednią termoregulację i wygodę. Dlatego szukając odzieży BHP w okresie letnim warto zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego została ona wykonana. Jeżeli wykonywany przez nas zawód wymaga od nas noszenia długich rękawów i nogawek przez cały rok (na przykład przez możliwość kontaktu z silną chemią), warto wtedy zwrócić uwagę, żeby nasze ubrania wykonane były z naturalnych, przewiewnych tkanin, np. z bawełny. Jeżeli jednak Twoja praca Ci na to pozwala, latem postaw na krótkie spodenki i bluzkę z krótkim rękawem. Taki strój z pewnością nie spowoduje przegrzania i zapewni odpowiednią termoregulację.

Latem podczas pracy na zewnątrz – noś czapkę

W okresie letnim, szczególnie podczas intensywnych upałów, niezwykle ważną ochroną podczas pracy na zewnątrz będzie czapka. Ochroni ona Twoją głowę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i pomoże uniknąć udaru słonecznego.

Odzież ochronna na deszcz

Każdy pracownik fizyczny, na wypadek deszczu, powinien posiadać dobrej jakości kurtkę przeciwdeszczową. Powinna ona charakteryzować się dużą wodoodpornością.

Zimowa odzież robocza

Zimowa odzież robocza BHP posiada dwie bardzo ważne cechy – dobrze zatrzymuje ciepło i jest odporna na działanie czynników atmosferycznych – takich jak deszcze czy śniegi. Kurtka BHP spełniająca te wymogi będzie zapobiegać wyziębieniu naszego organizmu oraz zapewni ciepło i komfort w czasie pracy. Nieprzemakalna kurtka zimowa w odpowiednim rozmiarze to połowa sukcesu na drodze do komfortowej pracy zimą. Równie ważna jest dobrej jakości bielizna termoaktywna oraz wytrzymałe buty z dobrą ociepliną.

Odzież ochronną BHP znajdziesz na bhpfast.pl.

Kontynuuj czytanie

Zdrowie

Choroby zawodowe – najczęstsze przypadki

choroby zawodowe

Zgodne z definicją Międzynarodowej Organizacji Pracy, choroba zawodowa to schorzenie wynikłe z obcowania w pracy ze szkodliwymi czynnikami. Część z nich to bolesne urazy, inne mogą prowadzić nawet do śmierci, a wszystkie łączy charakterystyczna cecha – częste występowanie w danej grupie zawodowej. Przedstawiamy 5 najczęściej występujących chorób zawodowych.

Różnego rodzaju nowotwory – komu zagrażają?

Mimo że nowotwory dotykają osoby wykonujące zróżnicowane zawody, to ryzyko ich wystąpienia wzrasta wraz z częstszym obcowaniem z konkretnymi substancjami. Szczególnie toksyczne pod tym względem są azbest oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Ten pierwszy stosowany był kiedyś do pokrywania dachów (od czego obecnie się odchodzi), a także przy tworzeniu materiałów izolacyjnych. Grupa drugich związków to pochodne ropy, więc można je spotkać przy produkcji paliw, barwników czy tworzyw sztucznych.

Pylica – niegdysiejsza domena wielu zawodów

Pylicą nazywa się chorobę płuc objawiającą się nasilonym kaszlem, a nawet niewydolnością oddechową lub krążeniową. Prowadzi ona do zmniejszenia elastyczności płuc, co prowadzi do częstych zapaleń oskrzeli, a w konsekwencji tzw. serca płucnego, czyli przerostu jego prawej komory. Schorzenie to jest domeną osób pracujących przy pyle, a także osadach azbestu. Najczęściej cierpią na nią górnicy oraz osoby zatrudnione w przemyśle budowlanym.

Schorzenia skóry oraz stawów – choroba cywilizacyjna?

Wiele chorób związanych z układem kostno-stawowym to wynik siedzącego trybu życia oraz pracy przy komputerze. Jeden z najczęstszych urazów to tzw. zespół cieśni nadgarstka, powstający na skutek pracy z myszką. Niestety na różne schorzenia cierpią zwłaszcza pracownicy fizyczni, w szczególności ci narażeni na zbyt duże obciążenia. W przypadku chorób skóry – czasami skarżą się na nie osoby mające kontakt ze słabej jakości odzieżą, a konkretniej jej barwnikami. Pokrzywka, grzybica czy trądzik to najczęściej domena osób mających kontakt z niebezpiecznymi substancjami. Mogą to być laboranci, lakiernicy, czy na przykład drukarze.

zespół cieśni nadgarstka

Problemy z głosem i słuchem – czy na pewno nie są groźne?

Chwilowe pogorszenie słuchu lub problemy z chrypką mogą szybko przekształcić się w trwałe uszkodzenie danych narządów. Praca w głośnym otoczeniu bez słuchawek ochronnych to głównie przypadek osób pracujących na halach produkcyjnych. Z kolei przeciążanie głosu przez zbyt długie lub intensywne przemawianie najczęściej spotyka się u nauczycieli oraz lektorów.

Choroby zakaźne – kontakt z określonym czynnikiem

Borelioza to choroba skutkująca nawet zapaleniem opon mózgowych lub mięśnia sercowego. Wywołana przez kleszcze grozi głównie rolnikom, leśnikom oraz weterynarzom. W przypadku wirusowego zapalenia wątroby, mogącego przerodzić się z ostrego w przewlekłe, najbardziej obciążona grupa to lekarze oraz pielęgniarki. Gorsza praca tego organu może doprowadzić do marskości, a nawet raka.

Osoby narażone na choroby zawodowe powinny szczególnie o siebie dbać. Ich stan zdrowia musi być priorytetem, ponieważ niektóre przypadki mogą doprowadzić nawet do śmierci pracownika.

Artykuł powstał we współpracy z firmą masil.pl.

Kontynuuj czytanie

Popularne