Connect with us

Wiadomości

Firma z Bydgoszczy posprząta za Ciebie

 Co oferuje firma sprzątająca z Bydgoszczy?

Każdy lubi przebywać w czystych i schludnych wnętrzach, niezależnie od tego czy są to wnętrza domu czy biura. Uporządkowane wnętrza sprzyjają lepszej koncentracji, zapewniają też wygodę i odpoczynek. Nie każdy jednak lubi sprzątać, nie każdy ma też na to czas. A rzadko czyszczone wnętrza szybko się kurzą i bałaganią, co utrudnia korzystanie z nich na co dzień. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest nawiązanie stałej współpracy z profesjonalną firmą sprzątającą, która ma doświadczenie w sprzątaniu pomieszczeń o różnym przeznaczeniu. 

Profesjonalne mycie okien w obiektach

Firma sprzątająca z Bydgoszczy ma wiele do zaoferowania swoim klientom. Swoją dopracowaną ofertę kieruje do klientów indywidualnych, a także do firm i korporacji. Dzięki temu, że zatrudnia wielu pracowników jest w stanie realizować kilka zleceń w jednym czasie i jest bardzo elastyczna, jeśli chodzi o godziny pracy. Firma ta cieszy się ogromną popularnością, bo oferuje usługi na najwyższym poziomie, rzetelne, solidne i dopasowane do różnych potrzeb klientów. 

Jedną z jej propozycji jest profesjonalne mycie okien w domach prywatnych, a także w biurowcach. Pracownicy firmy pracują tylko na profesjonalnym sprzęcie myjącym znanej marki Karcher, który pozwala ograniczać wodę przy myciu okien i nie wykorzystuje chemicznych środków czyszczących. Dzięki takim urządzeniom mycie okien jest szybkie i skuteczne i nie pozostawia żadnych smug. 

Sprzątanie po remoncie

Bardzo uciążliwy jest bałagan poremontowy w obiektach mieszkalnych i biurowych. W każdym budynku czasem remont trzeba wykonać, ale wiąże się to z dużą ilością kurzu i brudu, a także zalegającym gruzem. Profesjonalna firma sprzątająca może zaoferować sprzątanie po remoncie, przy zamawianiu usługi należy podać metraż obiektu do posprzątania, ilość okien w obiekcie, a także ilość gruzu do wyniesienia, jeśli jest taka konieczność. Cena jest w tym wypadku ustalana indywidualnie, w oparciu o podane dane. 

Dlaczego warto wynająć firmę sprzątającą po remoncie?

Każdy remont niesie ze sobą wiele stresów, jest też kosztowny i pochłania mnóstwo czasu. Nie ma się więc czemu dziwić, że na myśl o sprzątaniu po remoncie każdemu się odechciewa. Nikt nie ma na to już fizycznie sił, nie każdy też dobrze się zna na usuwaniu bałaganu po remoncie. Przy remontach jest dużo gruzu i kurzu, profesjonalna firma do sprzątania poradzi sobie z nimi bez problemu. Warto więc zapłacić za taką usługę, bo dzięki niej zyskuje się spokój i pięknie wyczyszczone pomieszczenia bez śladu po gruzie czy kurzu.

Czyszczenie dywanów i tapicerki

Kolejną bardzo przydatną usługą oferowaną przez firmę sprzątającą z Bydgoszczy jest pranie dywanów i wykładzin podłogowych, a także czyszczenie tapicerki meblowej i samochodowej. Powierzchnie materiałowe szybko się brudzą, zwłaszcza gdy są często użytkowane. Nie zawsze można je wyczyścić domowymi sposobami, zwykle konieczna jest pomoc profesjonalnej firmy sprzątającej. 

Firma sprzatająca zapewnia skuteczne pranie tapicerki i dywanów, nawet jeśli ich powierzchnie są mocno zabrudzone lub mają stare plamy. Pracownicy firmy przykładają się do takiego zlecenia, dzielą sobie pracę na kilka etapów. Pierwszym etapem jest odkurzanie powierzchni dywanu czy tapicerki, następnym zaś sprawdzenie materiały i dopasowanie do niego odpowiedniego środka czyszczącego. Trzecim etapem jest wyczyszczenie plam przy użyciu specjalistycznych środków, a czwartym pranie całej powierzchni tapicerki lub dywanu. Na koniec cała powierzchnia jest dokładnie suszona. 

Sprzątanie biurowców

Firma z Bydgoszczy zapewnia też kompleksowe sprzątanie biurowców. Dzięki dużej liczbie pracowników jest w stanie ogarnąć cały biurowiec w jeden dzień. Ma ona bardzo elastyczne godziny pracy, dzięki temu można ją wynająć do sprzątania biurowców także w godzinach wieczornych, po wyjściu z obiektu wszystkich pracowników. Przy stałych zleceniach można liczyć na dodatkową zniżkę, co jest bardzo opłacalne dla każdego klienta. Cennik jest ustalany indywidualny, w oparciu o wielkość obiektu i zakres prac do wykonania.

Firma z Bydgoszczy posprząta za Ciebie. Sprawdź najlepszą ofertę na posprzatamzaciebie.pl

Kontynuuj czytanie

Wiadomości

Od wieków do współczesności: fascynująca historia japońskich zasłon Noren i ich kulturowe dziedzictwo

Japońskie zasłony, znane jako Noren, są nie tylko elementem praktycznym w życiu codziennym, ale także noszą głębokie znaczenie kulturowe, sięgające wielu wieków wstecz. Ich historia splata się z tradycją, rzemiosłem i sztuką, tworząc niepowtarzalny wizerunek japońskiej estetyki. Zanurzmy się zatem w podróż przez wieki, aby zrozumieć fascynującą historię tych wyjątkowych japońskich zasłon, ich ewolucję oraz to, jak odzwierciedlają one bogactwo dziedzictwa kulturowego tego kraju.

Ewolucja Noren przez wieki

Ewolucja japońskiej zasłony Noren przez wieki jest fascynującą podróżą przez różne okresy historyczne Japonii, od starożytności do współczesności. W początkowych okresach ich istnienia Noren były prostymi tkaninami, które miały głównie praktyczne zastosowanie. Wykorzystywane jako zasłony przed wejściami domów i sklepów, służyły do ochrony przed wiatrem, kurzem i nadmiernym światłem słonecznym.

Wraz z rozwojem tkactwa i technik barwienia, Noren zaczęły ewoluować zarówno pod względem wzornictwa, jak i technik wykonania. Japońska zasłona Noren często charakteryzowała się prostymi geometrycznymi wzorami i skromnymi kolorami, jednak w miarę upływu czasu zaczęły pojawiać się coraz bardziej skomplikowane wzory, bogatsze kolory i szlachetniejsze materiały.

W okresie Edo (1603-1868), japońska zasłona Noren zaczęła odgrywać istotną rolę nie tylko jako elementy praktyczne, ale także jako nośniki informacji o sklepach, warsztatach czy restauracjach. Charakterystyczne napisy lub symbole umieszczone na Noren służyły jako swoisty znak rozpoznawczy dla danej firmy, lub jako reklama dla klientów przechodzących obok.

Wraz z postępem technologicznym i zmianami w społeczeństwie, tradycyjne Noren zostały przekształcone na bardziej nowoczesne wersje, które nadal odzwierciedlają estetykę i duch Japonii, ale jednocześnie dopasowują się do potrzeb współczesnego stylu życia. Obecnie można spotkać Noren o różnorodnych wzorach i motywach, od klasycznych japońskich wzorów po współczesne abstrakcje, które są często wykorzystywane w różnorodnych miejscach.

Ta fascynująca ewolucja zasłony w stylu japońskim Noren przez wieki stanowi nie tylko dowód na wyjątkowe umiejętności rzemieślnicze Japończyków, ale także na to, jak głęboko zakorzenione są one w kulturze i historii tego kraju. Dzięki tej ewolucji Noren przetrwały wieki i nadal zachwycają swoją piękną estetyką oraz bogactwem dziedzictwa kulturowego Japonii.

Znaczenie kulturowe i symbolika Noren

Znaczenie kulturowe Noren jest głęboko zakorzenione w japońskiej mitologii, wierzeniach oraz przywiązaniu do natury. Ich wzory i motywy często odzwierciedlają harmonię z otaczającym środowiskiem naturalnym. Symbole drzew, kwiatów i wody, obecne na wielu Noren, symbolizują poszanowanie dla natury oraz równowagę pomiędzy człowiekiem a jego otoczeniem.

Ponadto wiele zasłon w stylu japońskim Noren jest ozdobionych mitologicznymi postaciami z japońskich opowieści i legend, takimi jak bogowie, duchy czy mityczne stworzenia. Przedstawienie tych postaci na Noren ma nie tylko estetyczne znaczenie, ale także oddaje hołd dla bogatej tradycji ustnej Japonii, która była przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Kolory używane w Noren również posiadają głębokie znaczenia symboliczne. Na przykład czerwień może symbolizować szczęście, energia i odwagę, podczas gdy biały jest symbolem czystości i równowagi. Zielony natomiast jest utożsamiany z naturą, młodością i harmonią, podczas gdy czarny może symbolizować tajemnicę i głębię.

Wiele Noren zawiera symbole szczęścia i powodzenia, takie jak żurawie, żółwie czy motyle, które są uważane za szczęśliwe znaki w japońskiej kulturze. Umieszczenie tych symboli na Noren ma na celu przyciągnięcie pozytywnej energii i dobrego losu dla mieszkańców domu lub klientów sklepu czy restauracji.

W ten sposób Noren stają się nie tylko ozdobą przestrzeni, ale także nośnikiem głębokich przekonań i wartości kulturowych Japonii. Ich obecność nie tylko podkreśla estetykę japońskiej kultury, ale także przypomina o szacunku dla natury, bogactwie mitologii oraz pragnieniu harmonijnego i szczęśliwego życia.

Rzemiosło i sztuka wytwarzania Noren

Rzemiosło związane z wytwarzaniem japońskich zasłon, nazywanych Noren, stanowi niezwykłe dziedzictwo rzemieślnicze, które zostało przekazywane przez wieki z pokolenia na pokolenie. Tkactwo Noren wymaga niezwykłej precyzji i umiejętności, które są efektem długotrwałego treningu i doświadczenia. Tkacze starannie dobierają materiały o najwyższej jakości, a następnie ręcznie tworzą skomplikowane wzory i detale, które są charakterystyczne dla Noren.

Proces barwienia jest również ważnym elementem produkcji zasłon w stylu japońskim Noren. Wykorzystywane naturalne barwniki są starannie dobierane, aby uzyskać odcienie i głębie kolorów, które najlepiej oddają ich symboliczne znaczenie. Niekiedy do barwienia wykorzystuje się tradycyjne japońskie techniki, takie jak shibori czy bingata, które nadają Noren niepowtarzalny i charakterystyczny wygląd.

Haftowanie jest kolejnym kluczowym elementem w produkcji Noren. Ręczne wykończenia, takie jak hafty, dodają teksturę i bogactwo estetyczne, podkreślając znaczenie kulturowe i artystyczne tych unikatowych tkanin. Każdy element, od precyzyjnego tkactwa po staranne hafty, odzwierciedla starożytne tradycje japońskiego rzemiosła, które wciąż są pielęgnowane przez współczesnych rzemieślników.

Współczesne zastosowania i wpływ Noren

Współcześnie zasłony w stylu japońskim Noren znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w tradycyjnych japońskich domach i restauracjach, ale także stanowią inspirację dla nowoczesnego wzornictwa wnętrz. Ich kulturowe dziedzictwo nadal wywiera wpływ na projekty artystyczne, dekoracyjne i wzornicze na całym świecie. Noren są często wykorzystywane w projektach wnętrzarskich, dodając autentyczny akcent japońskiego stylu do przestrzeni, zarówno w Japonii, jak i za granicą. Jako popularne elementy dekoracyjne w kawiarniach, sklepach z pamiątkami czy hotelach, Noren przyczyniają się do podkreślenia autentycznego charakteru japońskiej kultury i przyciągają uwagę turystów z całego świata.

Japońskie zasłony Noren: płótna dziedzictwa kulturowego – ewolucja i sztuka przenikająca wieki

Wspaniała ewolucja japońskich zasłon Noren jest wciąż żywym dowodem na siłę i piękno japońskiej tradycji, której korzenie sięgają głęboko do starożytnych czasów. Ich wyjątkowa estetyka oraz znaczenie kulturowe są nie tylko odbiciem mądrości i piękna Japonii, ale także pozostają zaproszeniem do odkrywania bogactwa kulturowego kraju Kwitnącej Wiśni. Japońska zasłona Noren, będąca zarówno świadectwem historii, jak i ikoną współczesnego designu, kontynuuje swoją podróż przez wieki, przyciągając uwagę i zachwycając serca ludzi na całym świecie.

Kontynuuj czytanie

Bezpieczeństwo pracy

Na czym polega metoda Risk Score i kiedy się ją stosuje?

metoda risk score

Ocena ryzyka zawodowego to bardzo ważny element prowadzenia przedsiębiorstwa. Pozwala ona poznać zagrożenia, jakie występują na danym stanowisku i przedstawia sposoby na to, jak ich uniknąć. Podczas przeprowadzania badania używa się jednej z kilku metod badawczych, z których jedna z popularniejszych to Risk Score. W tym tekście przedstawiamy najważniejsze informacje na jej temat.

Czym jest metoda Risk Score i gdzie się ją stosuje?

Risk Score to metoda opracowana w Stanach Zjednoczonych. Za pomocą kilku aspektów można za jej pomocą oszacować ocenę ryzyka zawodowego, czyli kontrolę bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wymaga ona doświadczenia oraz umiejętności przełożenia rzeczywistości na odpowiednią skalę. Z tego powodu najlepsze efekty daje ona wówczas, gdy wykonują ją profesjonaliści zajmujący się tego typu sprawami.

inżynier na placu budowy

Jakie elementy składają się na ocenę?

Risk Score oblicza się za pomocą wzoru:

R = S x E x P,

gdzie R oznacza rzecz jasna wartość ryzyka, jaką przekłada się potem na konieczność wdrożenia odpowiednich środków. Poniżej 20 oznacza ona brak konieczności wprowadzenia środków, zaś wartość powyżej 400 wymaga natychmiastowych zmian. S oznacza straty, jakie mogą wystąpić po przykrym wydarzeniu. Ich wartość wynosi od 100 – następuje wtedy katastrofa z wieloma ofiarami śmiertelnymi – do 1 – wówczas wymagane jest jedynie udzielenie pierwszej pomocy. E to czas ekspozycji na dane zagrożenie. Dwie najbardziej skrajne sytuacje to stałe wystawienie na ryzyko (wartość liczy 10) oraz to znikome, występujące raz do roku (0,5). Wyliczyć należy również prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku. Najwyższa możliwa wartość może się zdarzyć w 50% przypadków i wynosi 10. Najniższa to zaś 0,1 i zdarza się raz na 1000000.

Jak wylicza się wartość Risk Score?

Oprócz przedstawionych powyżej najbardziej skrajnych wartości występują oczywiście te zdarzające się znacznie częściej, czyli pomiędzy nimi. Najlepsze dla pracodawcy i pracowników są oczywiście jak najniższe wyniki. Określenie konkretnej wartości liczbowej poprzedzone jest dokładną obserwacją, rozmowami z pracownikami oraz sprawdzeniem działania maszyn, a następnie jest całościowym wynikiem, na który składają się wszystkie te aspekty. Wykwalifikowani specjaliści wiedzą, w jaki sposób określać zagrożenie, dzięki czemu ich ocena jest precyzyjna.

Kiedy należy przeprowadzać tego typu ocenę?

Ocena ryzyka zawodowego powinna następować zawsze wtedy, gdy na stanowisku pracy dokonuje się jakaś zmiana. Niezależnie od tego, czy wynika ze zmiany ustawienia maszyn, czy jej wymiany na inny model, należy każdorazowo przyjrzeć się temu, jak wygląda praca w nowych warunkach. Takie same zasady obowiązują podczas tworzenia od podstaw jakiegoś stanowiska. Ocenę należy też wdrożyć wtedy, gdy w pracy wystąpił wypadek. Odpowiednio przeprowadzona analiza pomoże ich uniknąć w przyszłości.

Ocena ryzyka zawodowego służy każdej osobie zatrudnionej w przedsiębiorstwie. Metoda Risk Score pozwala na osiągnięcie miarodajnych efektów, dlatego w tej dziedzinie warto zaufać specjalistom, na przykład tym z masil.pl.

Kontynuuj czytanie

Finanse

PIT i CIT 2021 – rozliczenia, ulgi, zmiany

Pit-Cit-2021

2021 przyniesie nowe podatki, które znacząco wpłyną na nasze życie. Przede wszystkim warto wspomnieć o zmianach CIT dla spółek komandytowych. Oczywiście pojawią się również nowe podatki, takie jak podatek od plastiku, cukru czy nawet małpek. Warto więc zapoznać się z najważniejszymi informacjami i przygotować się na nadchodzące zmiany.

Nowe regulacje dotkną głównie rezydentów podatkowych czy też wspólników w spółkach komandytowych i komandytowych. Warto jednak zwrócić uwagę,że takie zmiany wpłyną także na nasze rachunki. Dlaczego? Za prąd i produkty zawierające cukier zapłacimy więcej. Oczywiście będą też korzystne zmiany i ulgi dla samych podatników. Możemy do nich zaliczyć estoński CIT, Slim VAT czy zmiany ryczałtowe.

Zmiany 2021 dotyczące PIT

Nowy formularz PIT w 2021 roku pozwoli na odliczenie darowizn w celu wyrównania Covid-19. Zgodnie z projektem rozporządzenia wydanym przez Ministerstwo Finansów, dotychczasowy wzór zeznania podatkowego zostanie zmieniony. Sama zmiana dotyczy obowiązujących zeznań podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczenia będą się różnić w stosunku do poprzedniego roku.

Ze względu na stan epidemii uaktualniono i zmieniono odpowiednie przepisy, które są związane z:

 • darowiznami przeznaczonymi na walkę z pandemią;
 • podatkiem od przychodów z nieruchomości (zwolnienie z podatku);
 • zwolnieniem z podatku, gdy poniesie się negatywne skutki ekonomiczne;
 • odliczaniem ewentualnych kosztów na wszelką działalność rozwojowo – naukową, która jest prowadzona w celu walki z koronawirusem;
 • darowiznami sprzętu komputerowego dla szkół.

Zmiany 2021 dotyczące CIT

W tym przypadku wszystkie zmiany w podatku od osób prawnych będą dotyczyć między innymi:

 • powiększenia progów przychodów, które uprawniają do korzystania z obniżonej stawki CIT (9%);
 • nałożenie podatku CIT na niektóre spółki jawne i wszystkie komandytowe;
 • wdrożenie podatku CIT estońskiego;
 • uregulowanie strategii podatkowej oraz spraw dotyczących spółek nieruchomościowych;
 • wydłużenie czasu, w którym obowiązują poszczególne rozwiązania podatkowe, które zostały wprowadzone razem z tarczami antykryzysowymi.

Inne zmiany 2021


Nowe opłaty na 2021 rok będą obejmować podatek:

 • cukrowy;
 • od tak zwanych małpek;
 • od deszczu.

Dodatkowo naliczonych zostanie wiele opłat, takich jak podatek od nieruchomości, podatek od posiadania psa i podatek uzdrowiskowy. Opodatkowanie zostanie również wprowadzone zgodnie z nowymi przepisami UE. Z drugiej strony rząd będzie musiał zrezygnować z tak zwanych opłat targowych.

Podatek cukrowy

Przedsiębiorcy sprzedający produkty zawierające cukier (w tym alkohol) i substancje czynne będą dodatkowo opodatkowani od cukru. Gdy produkt będzie dostępny w sprzedaży, przedsiębiorca będzie zobligowany do opłacenia podatku. Zgodnie z nowelizacją niektórych ustaw związanych z promocją zdrowego wyboru konsumentów, firma będzie płacić podatki od napojów:

 • posiadających substancje aktywne – kofeina lub tauryna,
 • zawierających cukier lub substancje słodzące, w tym pakowane napoje alkoholowe poniżej 300 ml.

Wysokość opłaty będzie uzależniona od ilości środka słodzącego w napoju.

Opłata od „małpek”

Koszt podatku musi zapłacić przedsiębiorca, który sprzedaje nie więcej niż 300 ml napojów alkoholowych. Opłata wynosi 25 zł za litr 100 ml (w tym 300 ml) alkoholu. Oznacza to, że w przypadku, gdy napoje alkoholowe są dostarczane w opakowaniu jednostkowym o nominalnej objętości napoju nie większej niż 300 ml, przedsiębiorcy są zobowiązani do zapłaty.

Nowa opłata handlowa

Od stycznia 2021 r. będzie obowiązywał również podatek handlowy, który będzie dotyczył detalistów sprzedających poszczególne towary konsumentom. Nowy podatek będzie miał dwie stawki podatkowe:

 • Stawka podatku 0,8% dotyczy 170 mln zł miesięcznej sprzedaży detalicznej nieprzekraczającej podstawy opodatkowania
 • Stawka podatku na poziomie 1,4% przekracza podstawę opodatkowania o ponad 170 mln zł.

Podatek mocowy

To kolejny podatek, który wpłynie na wysokość naszego rachunku za prąd. Obejmie zarówno rodziny i przedsiębiorców. Rachunek za prąd ma zapewnić ciągłość zasilania. Zebrane pieniądze mają być przeznaczone na sfinansowanie budowy nowych elektrowni oraz modernizację już istniejących. Szacuje się, że rachunek za energię elektryczną może wzrosnąć o 10 zł.

Nowy rok przyniesie nam także podatek od posiadania psa oraz dodatkową opłatę od plastiku. Warto na bieżąco śledzić poszczególne zmiany. Dobra orientacja na temat spraw bieżących przyda się w planowaniu budżetu domowego lub przy prowadzeniu firmy. Doskonale wiemy, że wszystkie takie zmiany mogą być niezrozumiałe. Mamy więc nadzieję, że ten artykuł był dla ciebie pomocny i pomógł zrozumieć najważniejsze kwestie.

Artykuł powstał we współpracy z Payroll, ekspertami w zakresie outsourcingu kadrowo-płacowego.

Kontynuuj czytanie

Popularne