Connect with us

Prawo

Kto został nowym Prezydentem RP?

W minioną niedzielę Polacy wybrali prezydenta. 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich, do której przeszedł obecnie urzędujący prezydent – Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski. Walka o urząd do samego końca była zaciekła i budziła wiele emocji wśród kandydatów, ich sztabów, a przede wszystkim wyborców, którzy z zapartym tchem, a niektórzy nawet ze łzami w oczach śledzili coraz to nowsze wyniki.

Wielka mobilizacja społeczna


Nie było wiadomo od razu kto został Prezydentem Rzeczypospolitej Polski. Kiedy wybiła godzina 21:00 ogłoszono wstępne wyniki. Według badania exit poll, które zostało wykonane przez Ipsos na Andrzeja Dudę zagłosowało 50,4%, a na Rafała Trzaskowskiego 49,6%. Różnica więc była minimalna, dlatego nie można było wtedy jednoznacznie stwierdzić kto zwyciężył. Zaraz po ogłoszeniu tych wyników, do mediów dotarła wiadomość, że w niektórych miejscach lokale wyborcze nie zostały jeszcze zamknięte – kolejka była tak długa, że osoby, które przyszły przed 21:00 nie zdążyły oddać głosu. Osobom, które były przed zamknięciem, pozwolono jeszcze zagłosować. Jak więc można się po tym domyślić była spora frekwencja, a wynosiła ona aż 68,18%. To rekordowa frekwencja w historii Polski po 1989 roku!
W niektórych komisjach, ludzie jeszcze oddawali głosy, a w jeszcze innych już zaczęto je liczyć. Czekano także na wyniki z zagranicy. W nocy trwało liczenie głosów. Następnego dnia, kiedy spłynęły wyniki ze wszystkich komisji było już wiadomo, kto został prezydentem.

Wyniki wyborów


Na drugą kadencję został wybrany Andrzej Duda. Otrzymał on 51,03% głosów, natomiast na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 48,97%, jak więc widać walka była naprawdę wyrównana. Jednak, gdy spojrzymy na mapę jak głosowały poszczególne województwa, okaże się, że większość mieszkańców z nich zagłosowała na Trzaskowskiego. Bowiem wygrał on w 10 województwach – pomorskim, lubuskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, śląskim oraz mazowieckim. Natomiast Andrzej Duda wygrał zaledwie w 6 pozostałych, czyli w podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim, podlaskim, łódzkim i małopolskim. Z kolei, jeśli spojrzy się na mapę świata – jak głosowali Polacy przebywający za granicą to okaże się, że w większości państw również zwyciężył Rafał Trzaskowski. Jednak po przeliczeniu tych wszystkich głosów, wychodzi, że to Andrzej Duda zwyciężył.

Wybory, które zapamietamy…


Wybory przyniosły ze sobą mnóstwo emocji. Jedni są zadowoleni z wyników, natomiast część Polaków rozpacza z powodu wygranej obecnego prezydenta. Pragnęli oni zmiany, jednak będzie trzeba poczekać na nią nieco dłużej.
Bez wątpliwości można stwierdzić, że te wybory z 2020 roku na pewno zapiszą się na długi czas na kartach historii Polski.

Kontynuuj czytanie

Prawo

Na czym polega prawo zamówień publicznych?

W ostatnich latach wiele krajów wprowadziło znaczące zmiany w swoim prawie zamówień publicznych, aby unowocześnić te przepisy i zwiększyć efektywność agencji rządowych. Na przykład w Polsce stosuje się nowe narzędzie oceny, które ma pomóc w promowaniu bardziej przewidywalnego i przejrzystego procesu zamówień publicznych. Dzięki temu narzędziu agencje rządowe mogą lepiej zrozumieć swoje potrzeby, uzyskać lepszy wgląd w swoją konkurencję i możliwości współpracy, zoptymalizować zasoby i zwiększyć zgodność ze standardami regulacyjnymi.

Czym są zamówienia publiczne? 

Prawo zamówień publicznych odnosi się do zasad i procesów prawnych, które regulują sposób, w jaki rządy nabywają towary i usługi do użytku publicznego. Prawo to zazwyczaj ma na celu zapewnienie, że zasoby publiczne są wykorzystywane mądrze i uczciwie, a procedury przetargowe i wymogi kontraktowe mają na celu ochronę interesów podatników. Ponadto prawo zamówień publicznych obejmuje również takie kwestie jak konflikt interesów, wymogi przejrzystości i konkurencyjne przetargi. Ogólnie rzecz biorąc, zamówienie publiczne to odpłatna umowa między zamawiającym, czyli w tym przypadku instytucją państwową, a podmiotem oferującym określone usługi. 

Kogo dotyczy prawo zamówień publicznych?

W Polsce prawo zamówień publicznych ma za zadanie regulować nabywanie dóbr i usług przez podmioty publiczne. Prawo to dotyczy wszystkich podmiotów publicznych w Polsce, w tym rządu, samorządów lokalnych, spółek skarbu państwa, zakłady opieki zdrowotnej, uczelnie czy administracja. Prawo to obejmuje również zamówienia dokonywane przez podmioty zagraniczne działające w Polsce. Wszystkie podmioty, które podlegają prawu zamówień publicznych, muszą przestrzegać jego przepisów. Nieprzestrzeganie tego obowiązku może skutkować grzywnami lub innymi karami. Warto zaznaczyć, że prawo zamówień publicznych dotyczy zamówień i przetargów o wartości równej lub przekraczającej 130 000 zł. 

Zasady prawa zamówień publicznych

W Polsce prawo zamówień publicznych opiera się na kilku kluczowych zasadach. Po pierwsze, wszystkie procedury muszą być jawne, przejrzyste i otwarte na konkurencję. Po drugie, wszystkie zamówienia muszą być udzielane na podstawie obiektywnych kryteriów, takich jak jakość i cena. Dodatkowo obowiązują zasady równości oraz bezstronności i obiektywizmu zapewniające równe traktowanie każdego podmiotu, oraz zakaz uczestnictwa osób powiązanych z wykonawcą. Jest to kilka podstawowych zasad obowiązujących w prawie zamówień publicznych, które zapewniają odpowiedni przebieg procedur.

Jak wziąć udział w przetargu?

Wzięcie udziału w przetargu na zamówienie publiczne związane jest z kilkoma krokami. Po pierwsze, firmy zainteresowane udziałem w przetargu muszą uzyskać niezbędną dokumentację od podmiotu organizującego przetarg. Obejmuje ona listę uprawnionych firm, a także informacje o zakresie prac i wszelkich obowiązujących przepisach. Następnie firmy muszą złożyć ofertę uwzględniającą wymagania zawarte w specyfikacji. Ostatecznie wybierany jest podmiot, który złożył najkorzystniejszą ofertę.

Artykuł powstał we współpracy z firmą payroll.pl oferującą usługi z zakresu outsourcingu kadrowo-płacowego.

Kontynuuj czytanie

Prawo

Sprawdzona szkoła jazdy w mieście Bydgoszcz

nauka jazdy

Szukasz sprawdzonej szkoły jazdy?

Szukasz dobrej szkoły do kursu prawo jazdy w Bydgoszczy? Dobra szkoła jazdy, czyli jaka? Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  1. Jak wybrać instruktora nauki jazdy?
  2. Czego można się spodziewać po lekcjach jazdy?
  3. Korzyści płynące z nauki jazdy z profesjonalnym instruktorem?
  4. Jak zdać egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem ?
  5. Porady dla początkujących kierowców?

Szkoła jazdy w Bydgoszczy – jaka?

Masz dość stania w miejscu? Wybierz mobilność i praktykę. Bydgoszcz to idealne miejsce do zdania egzaminu. Nasza szkoła jazdy nauczy Cię wszystkiego, co powinien wiedzieć dobry kierowca. Dlaczego warto z nami jeździć? Z łatwością uczymy w miłej atmosferze. Każdy z naszych instruktorów jest nie tylko doświadczonym kierowcą i cierpliwym nauczycielem, ale także miłą osobą do miłego spędzenia czasu.

W naszej szkole jazdy chcemy być pozytywnie oceniani przez klientów. Dlatego jako szkoła jazdy Bydgoszcz i najlepszym dowodem na to są rekomendacje od byłych kursantów, którzy przeszli z nami wcześniej – co pokazuje, jak bardzo byli zadowoleni ze swoich doświadczeń w tej placówce! Oferujemy kursy dla tych, którzy chcą nauczyć się obsługi samochodów lub po prostu chcą mieć kilka dodatkowych godzin na swoim prawie jazdy; wszystko to w przyjemnej atmosferze, gdzie ludzie czują się komfortowo, dzieląc się historiami przy porcji kawy w przerwach między sesjami (lub nawet po).

Szkoła jazdy zdjęcie 2
Szkoła jazdy zdjęcie

Skuteczna nauka jazdy

Prowadzenie samochodu nigdy nie było łatwiejsze! W naszej szkole kompleksowo przygotowujemy naszych kursantów – oferujemy kursy teoretyczne i praktyczne kursy jazdy, a także gwarantujemy badanie lekarskie i egzamin wewnętrzny w siedzibie naszej firmy w celu sprawdzenia umiejętności przed przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy B.

Nasza Szkoła Jazdy powstała w Bydgoszczy powstała w latach 2000. Prowadzimy kursy na prawo jazdy i maszynistów do motocykli, samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów. Zajęcia teoretyczne: od popołudnia do południa, od soboty do niedzieli, sam w domu. Od dłuższego czasu Centrum Szkolenia Kierowców rozszerzyło swoją ofertę o szkolenia kierowców zawodowych (kursy transportu osobowego i towarowego: szkolenie regularne, kwalifikacje wstępne) oraz wpis kodu 95 (również w języku rosyjskim) do prawa jazdy.

Od lat należymy do czołówki na wszystkich poziomach bydgoskiej szkoły nauki jazdy. Działamy rzetelnie, dlatego jesteśmy szkołą, którą nasi uczniowie chętnie polecają. Największą siłą Korsanta jest nasza mobilność. Każdego dnia czeka na Ciebie 6 pojazdów szkoleniowych oraz 7-osobowy sztab instruktorów gotowy do pracy 7 dni w tygodniu. Prowadzimy lekcje jazdy z wykorzystaniem najnowszych i najskuteczniejszych zasad nauczania opartych na wiedzy psychologicznej na temat procesu uczenia się, coachingu i poradnictwa.

Prawo jazdy w Bydgoszczy – gdzie?

Bydgoskie szkoły jazdy oferują:

  • kursy na prawo jazdy A1, A2, A, B, T, C, C + E dostosowane do potrzeb klienta
  • szkolenia e-learningowe dla kierowców zawodowych.
  • Stanowisko egzaminacyjne tożsame z egzaminem państwowym WORD
  • stanowisko przygotowane zgodnie ze standardami szkolenia (obok stanowiska egzaminacyjnego w Bydgoszczy)

Ośrodek Szkolenia Kierowców w Bydgoszczy to szkoła przyjazna uczniom i dostosowana indywidualnie do każdego klienta. Pracujemy zgodnie z najwyższymi standardami, aby nie zawieść Twojego zaufania. Posiadamy w pełni wykwalifikowanych wykładowców. Gwarantujemy, że będziesz dobrze przygotowany do egzaminu państwowego, dzięki któremu uzyskasz wymarzone prawo jazdy. Z naszą pomocą zostanie to zrobione profesjonalnie, szybko i bezpiecznie w dobrej atmosferze…)

Szkoła jazdy zdjęcie 1
Szkoła jazdy zdjęcie

Nauka jazdy Bydgoszcz – sprawdź

Skuteczne lekcje jazdy wymagają nie tylko wiedzy i dużego doświadczenia instruktora, ale także stosowania metod zapewniających spokojne i łatwe przyswajanie nowych umiejętności. Nasze prawo jazdy to nie tylko opieka wykwalifikowanych wykładowców, ale także nowoczesne wyposażenie sal wykładowych oraz bezpieczne, sprawne technicznie pojazdy. Nasze najlepsze wyceny dokonujemy poprzez ciekawe kursy teoretyczne w PoRD oraz kursy pierwszej pomocy przedmedycznej. Najwyższej jakości szkolenia i świetna atmosfera sprawiają, że obecni kierowcy polecają nas innym. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze kursy jazdy, jak i każdy z nich, spełniały Państwa oczekiwania, co potwierdzają pochlebne komentarze naszych kursantów. Jak wybrać dobrą szkołę jazdy?

Prowadzimy szkolenia terenowe dla kandydatów na kierowców B, C, D. Kursy przyspieszone obejmują zakwaterowanie, wyżywienie, podręczniki oraz wewnętrzne egzaminy teoretyczne i praktyczne. Szkolenie standardowe trwa od dwóch do trzech tygodni (w zależności od kategorii) i kończy się egzaminem państwowym w Bydgoszczy. Zobacz więcej o Szkole Jazdy Strażak

Zaprasza na kursy na prawo jazdy, B, C, CE, Kwalifikacje Wstępne oraz inne kursy dofinansowane w 90% – bezrobotni, zatrudnieni, studenci, studenci. Zapraszamy do udziału w szkoleniu dofinansowanym w 70% dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą i pracę – zwrot kosztów po ukończeniu 70% szkolenia. Pokoje wieloosobowe są dostępne, jeśli chcesz uczęszczać na zajęcia z członkami rodziny lub osobami towarzyszącymi. Twoi bliscy na pewno nie będą się nudzić, Bydgoszcz i okolice pełne są atrakcji turystycznych, a latem oferują różnorodne kąpieliska, szczególnie polecamy wypoczynek nad Jeziorem Ślesińskim.

O mieście Bydgoszcz

W Bydgoszczy nie tylko znajdziesz dobrą szkołę jazdy do nauki prowadzenia auta. Bydgoszcz to bogactwo ogrodów i parków (m.in. największy park miejski, Myślcinek), a także liczne oferty dla miłośników sportów wodnych (m.in. tory regatowe i zajęcia takie jak Woda Bydgoska czy Bydgoszcz Triathlon na rzece śródmiejskiej). Polska jest krajem, który znajduje się w Europie Środkowej. Ma długą i ciekawą historię, która jest pełna sztuki, kultury i naturalnego piękna. Jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Polsce jest miasto Bydgoszcz. To tętniące życiem miasto ma tak wiele do zaoferowania odwiedzającym, od fascynującej średniowiecznej architektury po wyśmienite jedzenie i wino. Jeśli szukasz niezapomnianych wrażeń w Europie, koniecznie dodaj Bydgoszcz do swojej podróżniczej bucket list!

Co jeszcze w Bydgoszczy

Jeśli szukasz szkół jazdy w Bydgoszczy, to powinieneś wiedzieć coś więcej o tym mieście. Bydgoszcz jest jedną z dwóch stolic województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą wojewódzkich i większości urzędów administracji państwowej. Wystarczy rozpocząć zwiedzanie Bydgoszczy wodnym busem. Dwie trasy turystyczne – Słoneczna i Staromiejska mają na celu zaprezentowanie największych zabytków miasta. Jeśli szukasz ekscytującego miasta do zwiedzenia w Polsce, nie szukaj dalej niż Bydgoszcz. Ta tętniąca życiem metropolia jest domem dla wielu atrakcji, w tym muzeów, teatrów i parków. Znajdziesz tu również wiele restauracji i barów, co gwarantuje, że nigdy nie zabraknie Ci rzeczy do zrobienia. Dlaczego więc nie zarezerwować wycieczki do Bydgoszczy już dziś? Na pewno nie pożałujesz! Na południu miasta, równolegle do rynku, przebiega ul. Długa, niegdyś główna droga, łącząca dwie z trzech bram miejskich: Poznańską na zachodzie i Torrenską (Kujawską) na wschodzie. Ważne są również inne ulice (Wodna, Pod Blankami, Farna), ale wiele z nich powstało później, dopiero w XVII i XVIII wieku.

Jeśli szukasz skutecznej szkoły jazdy, która pomoże Ci zdać egzamin, chętnie Ci pomożemy. Nasi doświadczeni instruktorzy zapewnią Ci niezbędne lekcje i praktykę, abyś był gotowy do egzaminu.

Kontynuuj czytanie

Prawo

Zwolnienie lekarskie — co na ten temat mówi Kodeks Pracy?

pracownicy - zwolnienie lekarskie

W przypadku choroby pracownik może otrzymać zwolnienie lekarskie. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się ze wszystkimi jego najbardziej istotnymi zagadnieniami.

Informacje o chorobie

Przede wszystkim pracownik, który znajduje się na zwolnieniu lekarskim, ma obowiązek przekazania informacji na ten temat swojemu pracodawcy. Pracodawca w prowadzonej ewidencji czasu pracy pracowników powinien odnotować fakt nieobecności w pracy, a także jego powód. Natomiast pracownik powinien udzielić informacji pracodawcy nie później niż w drugim dniu swojej nieobecności. Należy również w tym przypadku uwzględnić czas trwania zwolnienia, który także jest bardzo istotny dla pracodawcy.

Zalecenia lekarza

Każdy pracownik, który znajduje się na zwolnieniu lekarskim, ma obowiązek stosowania się do wszystkich zaleceń lekarza, które na dany moment otrzymał. Może mieć to dość spory wpływ na szybkość jego powrotu do zdrowia, dlatego jest tak niezwykle kluczowe w całym procesie. Czas, który pracownik spędza w domu, powinien być wykorzystany jak najbardziej efektywnie, jeśli chodzi o proces zdrowienia. Dlatego warto pamiętać o tym obowiązku.

Niepodejmowanie innej pracy

Bardzo istotną kwestią podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim jest niepodejmowanie innej pracy zarobkowej przez pracownika. Dzięki temu pracownik będzie mógł szybciej wrócić do zdrowia, a także wrócić do pełnienia swoich zawodowych obowiązków w pracy. Ma to duże znaczenie w kontekście funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. Dodatkowo w przypadku podejmowania się innej pracy zarobkowej pracownik nie stosowałby się do uzyskanych zaleceń lekarza, co jest niezgodne z aktualnym orzecznictwem.

Prawo do wynagrodzenia

Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma również pewne prawa. Wśród nich można przede wszystkim wymienić prawo do wynagrodzenia, które ma dla niego bardzo duże znaczenie. Pracownik na początku otrzymuje wynagrodzenie ze środków pracodawcy, dlatego księgowość powinna uwzględnić ten fakt. Natomiast jeśli zwolnienie się przedłuża powyżej trzydziestu trzy dni, to zasiłek chorobowy wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warto o tym wiedzieć.

Ochrona przed zwolnieniem

Każdy pracownik przebywający na dany moment na zwolnieniu lekarskim jest chroniony przed zwolnieniem. Dzięki temu po zakończeniu zwolnienia lekarskiego będzie miał możliwość powrotu na wcześniej zajmowane przez siebie stanowisko pracy. Zwolnienie pracownika na zwolnieniu lekarskim może nastąpić jedynie w przypadku zwolnień grupowych lub likwidacji zakładu pracy. Jednak przed podjęciem tego rodzaju działań polecane jest takie rozwiązanie, jak audyt pracowniczy. Warto je uwzględnić.

Leasing pracowników

W przypadku przejścia pracownika na zwolnienie lekarskie o dłuższym terminie warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, jak leasing pracowniczy, czyli pracownik na zastępstwo. Po wdrożeniu się w zadania realizowane przez dane przedsiębiorstwo pracownik będzie miał możliwość zastąpienia osoby, która znajduje się na zwolnieniu lekarskim. Warto się zastanowić nad taką możliwością.

Artykuł powstał we współpracy z payroll.pl.

Kontynuuj czytanie

Popularne