Connect with us

Prawo

Kto został nowym Prezydentem RP?

W minioną niedzielę Polacy wybrali prezydenta. 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich, do której przeszedł obecnie urzędujący prezydent – Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski. Walka o urząd do samego końca była zaciekła i budziła wiele emocji wśród kandydatów, ich sztabów, a przede wszystkim wyborców, którzy z zapartym tchem, a niektórzy nawet ze łzami w oczach śledzili coraz to nowsze wyniki.

Wielka mobilizacja społeczna


Nie było wiadomo od razu kto został Prezydentem Rzeczypospolitej Polski. Kiedy wybiła godzina 21:00 ogłoszono wstępne wyniki. Według badania exit poll, które zostało wykonane przez Ipsos na Andrzeja Dudę zagłosowało 50,4%, a na Rafała Trzaskowskiego 49,6%. Różnica więc była minimalna, dlatego nie można było wtedy jednoznacznie stwierdzić kto zwyciężył. Zaraz po ogłoszeniu tych wyników, do mediów dotarła wiadomość, że w niektórych miejscach lokale wyborcze nie zostały jeszcze zamknięte – kolejka była tak długa, że osoby, które przyszły przed 21:00 nie zdążyły oddać głosu. Osobom, które były przed zamknięciem, pozwolono jeszcze zagłosować. Jak więc można się po tym domyślić była spora frekwencja, a wynosiła ona aż 68,18%. To rekordowa frekwencja w historii Polski po 1989 roku!
W niektórych komisjach, ludzie jeszcze oddawali głosy, a w jeszcze innych już zaczęto je liczyć. Czekano także na wyniki z zagranicy. W nocy trwało liczenie głosów. Następnego dnia, kiedy spłynęły wyniki ze wszystkich komisji było już wiadomo, kto został prezydentem.

Wyniki wyborów


Na drugą kadencję został wybrany Andrzej Duda. Otrzymał on 51,03% głosów, natomiast na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 48,97%, jak więc widać walka była naprawdę wyrównana. Jednak, gdy spojrzymy na mapę jak głosowały poszczególne województwa, okaże się, że większość mieszkańców z nich zagłosowała na Trzaskowskiego. Bowiem wygrał on w 10 województwach – pomorskim, lubuskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, śląskim oraz mazowieckim. Natomiast Andrzej Duda wygrał zaledwie w 6 pozostałych, czyli w podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim, podlaskim, łódzkim i małopolskim. Z kolei, jeśli spojrzy się na mapę świata – jak głosowali Polacy przebywający za granicą to okaże się, że w większości państw również zwyciężył Rafał Trzaskowski. Jednak po przeliczeniu tych wszystkich głosów, wychodzi, że to Andrzej Duda zwyciężył.

Wybory, które zapamietamy…


Wybory przyniosły ze sobą mnóstwo emocji. Jedni są zadowoleni z wyników, natomiast część Polaków rozpacza z powodu wygranej obecnego prezydenta. Pragnęli oni zmiany, jednak będzie trzeba poczekać na nią nieco dłużej.
Bez wątpliwości można stwierdzić, że te wybory z 2020 roku na pewno zapiszą się na długi czas na kartach historii Polski.

Kontynuuj czytanie

Popularne

Copyright © 2020 gazeta-wirtualna.pl