Connect with us

Prawo

Kto został nowym Prezydentem RP?

W minioną niedzielę Polacy wybrali prezydenta. 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich, do której przeszedł obecnie urzędujący prezydent – Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski. Walka o urząd do samego końca była zaciekła i budziła wiele emocji wśród kandydatów, ich sztabów, a przede wszystkim wyborców, którzy z zapartym tchem, a niektórzy nawet ze łzami w oczach śledzili coraz to nowsze wyniki.

Wielka mobilizacja społeczna


Nie było wiadomo od razu kto został Prezydentem Rzeczypospolitej Polski. Kiedy wybiła godzina 21:00 ogłoszono wstępne wyniki. Według badania exit poll, które zostało wykonane przez Ipsos na Andrzeja Dudę zagłosowało 50,4%, a na Rafała Trzaskowskiego 49,6%. Różnica więc była minimalna, dlatego nie można było wtedy jednoznacznie stwierdzić kto zwyciężył. Zaraz po ogłoszeniu tych wyników, do mediów dotarła wiadomość, że w niektórych miejscach lokale wyborcze nie zostały jeszcze zamknięte – kolejka była tak długa, że osoby, które przyszły przed 21:00 nie zdążyły oddać głosu. Osobom, które były przed zamknięciem, pozwolono jeszcze zagłosować. Jak więc można się po tym domyślić była spora frekwencja, a wynosiła ona aż 68,18%. To rekordowa frekwencja w historii Polski po 1989 roku!
W niektórych komisjach, ludzie jeszcze oddawali głosy, a w jeszcze innych już zaczęto je liczyć. Czekano także na wyniki z zagranicy. W nocy trwało liczenie głosów. Następnego dnia, kiedy spłynęły wyniki ze wszystkich komisji było już wiadomo, kto został prezydentem.

Wyniki wyborów


Na drugą kadencję został wybrany Andrzej Duda. Otrzymał on 51,03% głosów, natomiast na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 48,97%, jak więc widać walka była naprawdę wyrównana. Jednak, gdy spojrzymy na mapę jak głosowały poszczególne województwa, okaże się, że większość mieszkańców z nich zagłosowała na Trzaskowskiego. Bowiem wygrał on w 10 województwach – pomorskim, lubuskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, śląskim oraz mazowieckim. Natomiast Andrzej Duda wygrał zaledwie w 6 pozostałych, czyli w podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim, podlaskim, łódzkim i małopolskim. Z kolei, jeśli spojrzy się na mapę świata – jak głosowali Polacy przebywający za granicą to okaże się, że w większości państw również zwyciężył Rafał Trzaskowski. Jednak po przeliczeniu tych wszystkich głosów, wychodzi, że to Andrzej Duda zwyciężył.

Wybory, które zapamietamy…


Wybory przyniosły ze sobą mnóstwo emocji. Jedni są zadowoleni z wyników, natomiast część Polaków rozpacza z powodu wygranej obecnego prezydenta. Pragnęli oni zmiany, jednak będzie trzeba poczekać na nią nieco dłużej.
Bez wątpliwości można stwierdzić, że te wybory z 2020 roku na pewno zapiszą się na długi czas na kartach historii Polski.

Kontynuuj czytanie

Bez kategorii

JPK_VAT – informacje o nowej strukturze

jpk-vat-foto

Od 1 października 2020 r. obowiązuje nowy JPK_VAT z deklaracją. Dokument zastąpi wcześniej złożone deklaracje VAT-7 lub VAT7K załącznikami i informacją JPK_VAT.

Nowa metoda raportowania ograniczy potrzebę przekazywania przez podatników podobnych informacji organom podatkowym. Przedsiębiorcy nie będą musieli generować dwóch plików, składać dwóch podpisów i dwukrotnie przesyłać dokumentu. Nowy JPK_VAT zmniejszy również liczbę kontroli podatkowych. W miarę pozyskiwania informacji czas potrzebny na wykonanie wielu czynności kontrolnych ulegnie skróceniu. Podatnicy nie będą angażowani w weryfikację poprawności zgłoszonego podatku należnego i naliczonego, ponieważ każde rozliczenie VAT zostanie automatycznie zweryfikowane. Przypominamy, że przesunięcie terminu wprowadzenia nowego rozwiązania dla wszystkich przedsiębiorców na 1 października 2020 roku wiązało się z COVID-19, co jest odpowiedzią na złożone przez firmy wnioski.

Deklaracja JPK_VAT składa się z dwóch części: ewidencyjnej oraz deklaracyjnej, które są przesyłane razem w postaci jednego pliku. Złożyć ją muszą wszyscy czynni podatnicy VAT, w tym duże, średnie i małe firmy oraz mikroprzedsiębiorstwa.

Co zawiera JPK_VAT z deklaracją?

Nowy plik JPK_VAT zawiera:

  • Zbiór informacji o zakupach i sprzedaży, które są generowane z ewidencji VAT za dany okres,
  • Pozycje ze starego zestawienia VAT-7 (lub VAT-7K),
  • Inne dane potrzebne do analizy poprawności rozliczeń.

Nowy dokument nie dotyczy skróconej deklaracji VAT dla usług taksówek pasażerskich, które powinny być opodatkowane ryczałtem (VAT-12). Nie dotyczy to również innych deklaracji podatkowych, do których mają zastosowanie aktualne przepisy (np. VAT-8, VAT-9M, VAT-10 czy VAT-14).

Jak wysłać nowy JPK_VAT?

JPK_VAT można składać wyłącznie w wersji elektronicznej raz w miesiącu. Podatnicy wysyłają dokumenty przed 25. każdego miesiąca poprzedniego miesiąca. Nowy JPK_VAT będzie miał dwa warianty: miesięczny podatnik-JPK_V7M i kwartalny podatnik-JPK_V7K.

Do podpisywania plików można używać podpisów kwalifikowanych, zaufanych plików konfiguracyjnych lub autoryzowanych danych. Po złożeniu JPK_VAT wraz z deklaracją, podatnik będzie mógł pobrać oficjalne potwierdzenie odbioru (UPO).

Bezpłatna aplikacja do wysyłki JPK_VAT

Ministerstwo Finansów zapewni przedsiębiorcom bezpłatne narzędzia pomagające w przygotowaniu, podpisaniu i przesłaniu dokumentów JPK_VAT wraz z oświadczeniami. Została udostępniona nowa wersja aplikacji e-microfirm oraz interaktywny formularz, który służy do samodzielnego wypełniania i wysyłania plików. Oba narzędzia dedykowane są najmniejszym uczestnikom transakcji gospodarczych.

Interaktywny formularz pozwoli Ci przygotować i wysłać nowy JPK_VAT z dwoma deklaracjami: dla podatników płacących miesięcznie podatek JPK_V7M oraz podatników płacących kwartalnie podatek JPK_V7K. Jest to łatwe w użyciu narzędzie internetowe, które zastąpiło istniejący plik csv. Nowa wersja jest dostępna na podatki.gov.pl od 1 października. Z formularza mogą skorzystać również podatnicy kontrahentów zagranicznych. Wysłanie pliku JPK_VAT z deklaracją nastąpi za pośrednictwem narzędzia JPK Client, które umożliwia weryfikację, zaszyfrowanie, podpisanie i wysłanie pliku. W razie potrzeby narzędzie obsługuje również inne pliki JPK. Aktualna wersja klienta JPK nie będzie już aktualizowana.

Elektroniczna aplikacja dla mikroprzedsiębiorstw pozwala na wystawianie i zapisywanie faktur krajowych, tworzenie ewidencji VAT oraz generowanie i wysyłanie plików JPK_V7M i JPK_V7K oraz JPK_FA. Do korzystania z niej wymagany jest oczywiście dostęp do Internetu. Do aplikacji możesz się zalogować za pomocą profilu zaufanego, e-ID lub bankowości elektronicznej. Dzięki wbudowanym opcjom importu i eksportu danych, obecni użytkownicy narzędzia będą mogli płynnie przejść na nową wersję z rozszerzonymi funkcjami. Nowe narzędzie również obsługuje historyczną wersję JPK_VAT dla wcześniejszych korekt. Aktualna wersja aplikacji będzie jeszcze aktualizowana.

Podsumowując, nowa struktura JPK_VAT 2020 została wprowadzona w celu uproszczenia raportowania ewidencji VAT. Należy jednak mieć na uwadze, że zmiany, o których mowa w tej klauzuli, dodały więcej obowiązków związanych z rejestracją VAT, dlatego łatwiej jest utrzymać prawidłową jej rejestrację poprzez wybór odpowiedniego systemu księgowego.

Artykuł powstał we współpracy z firmą outsourcingową vattax.pl

Kontynuuj czytanie

Popularne

Copyright © 2020 gazeta-wirtualna.pl