Connect with us

Sport

Koronawirus w sporcie

Sport odgrywa w naszym życiu bardzo dużą rolę. Często sami decydujemy się na jego uprawianie. W trosce o zdrowie i kondycję, ale także w pogoni za smukłą sylwetką zaczynamy biegać, chodzić na siłownię, basen czy wybieramy się na długie przejażdżki rowerowe. Oprócz uprawiania sportu, również lubimy oglądać sportowe rywalizacje. Sport potrafi zjednoczyć kibiców, ale też różnić, w szczególności kiedy grają dwie rywalizujące ze sobą drużyny. Niemal co roku odbywa się jakaś ogromna impreza sportowa – Euro, Mundial czy Igrzyska Olimpijskie. Każda z takich imprez zawsze przyciąga tysiące ludzi.
Niestety, tego roku wszystkie masowe imprezy sportowe zostały odwołane. Świat sportu stanął w miejscu. W obawie rozprzestrzeniania się koronawirusa, postanowiono odwołać wydarzenia sportowe na całym świecie. Była to okropnie przykra wiadomość dla fanów sportu ze wszystkich krajów, ale i dla sportowców, którzy od wielu lat przygotowywali się do danych zawodów.

Wielkie imprezy odwołane

Tego roku na czerwiec i lipiec były zaplanowane Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Rywalizacja między drużynami piłkarskimi z większości europejskich krajów miała odbyć się w 12 miastach z 12 krajów Europy: Rzymie, Monachium, Amsterdamie, Kopenhadze, Bilbao, Sankt Petersburgu, Bukareszcie, Budapeszcie, Baku, Glasgow, Dublinie i Londynie. Przez szalejącą na całym świecie pandemię, zrezygnowano się przełożyć wydarzenia na następny rok. Na szczęście w kwestii miast nic się nie zmieniło. Jak wcześniej planowano, inaugurację zaplanowano w Rzymie, natomiast finał odbędzie się w Londynie. Kibice muszą po prostu jeszcze trochę poczekać, a piłkarze zyskali dodatkowe miesiące na przygotowanie się.
Innym popularnym wydarzeniem sportowym, które zostało przełożone są Letnie Igrzyska Olimpijskie. Tego roku miały odbyć się w Tokio. Początkowo planowane były na lipiec i sierpień, jednak i one zostały przeniesione na 2021 rok. W tym przypadku również oprócz roku, w którym Igrzyska Olipijskie się odbędą, nic się nie zmienia.

Oprócz wielkich sportowych imprez odwołano także innego rodzaju mniejsze imprezy sportowe. Nie odbywały się żadnego rodzaju mecze – ani w piłkę nożną, ani w koszykówkę czy piłkę ręczną, zamknięto baseny, korty tenisowe, siłownie, kółka sportowe dla dzieci także zostały zawieszone. Dla wielu ludzi był to cios poniżej pasa. Większość z nich zdecydowało się ćwiczyć samemu w domu. W internecie jest mnóstwo filmów instruktażowych z ćwiczeniami oraz gimnastyką. Wystarczyły tylko chęci!

Powoli wracamy do gry

Od kilku tygodni świat zaczyna wracać do normy. Ponownie otwierają się sklepy czy miejsca kultury. W końcu przyszedł także czas na miejsca sportowe. Coraz to kolejne siłownie, baseny, hale sportowe otwierają się na nowo. Ludzie wreszcie mogą wrócić do swoich sportowych przyzwyczajeń.
Na stadiony również powrócili piłkarze, a wraz z nimi kibice. Ponownie organizowane są mecze. Oczywiście wszystko z przestrzeganiem higieny oraz innych zaleceń, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dla wielu kibiców powrót meczy na stadiony jest niemal spełnieniem marzeń.

Po poluzowaniu zakazów spowodowanych epidemią, nie pozostaje nic innego jak cieszyć się możliwością uprawiania swojego ulubionego sportu oraz oglądaniem meczy ulubionej drużyny. Natomiast Ci, którzy z niecierpliwością czekają na międzynarodowe imprezy sportowe będą musieli jeszcze trochę poczekać.

Kontynuuj czytanie

Popularne