Connect with us

Bezpieczeństwo pracy

Na czym polega metoda Risk Score i kiedy się ją stosuje?

metoda risk score

Ocena ryzyka zawodowego to bardzo ważny element prowadzenia przedsiębiorstwa. Pozwala ona poznać zagrożenia, jakie występują na danym stanowisku i przedstawia sposoby na to, jak ich uniknąć. Podczas przeprowadzania badania używa się jednej z kilku metod badawczych, z których jedna z popularniejszych to Risk Score. W tym tekście przedstawiamy najważniejsze informacje na jej temat.

Czym jest metoda Risk Score i gdzie się ją stosuje?

Risk Score to metoda opracowana w Stanach Zjednoczonych. Za pomocą kilku aspektów można za jej pomocą oszacować ocenę ryzyka zawodowego, czyli kontrolę bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wymaga ona doświadczenia oraz umiejętności przełożenia rzeczywistości na odpowiednią skalę. Z tego powodu najlepsze efekty daje ona wówczas, gdy wykonują ją profesjonaliści zajmujący się tego typu sprawami.

inżynier na placu budowy

Jakie elementy składają się na ocenę?

Risk Score oblicza się za pomocą wzoru:

R = S x E x P,

gdzie R oznacza rzecz jasna wartość ryzyka, jaką przekłada się potem na konieczność wdrożenia odpowiednich środków. Poniżej 20 oznacza ona brak konieczności wprowadzenia środków, zaś wartość powyżej 400 wymaga natychmiastowych zmian. S oznacza straty, jakie mogą wystąpić po przykrym wydarzeniu. Ich wartość wynosi od 100 – następuje wtedy katastrofa z wieloma ofiarami śmiertelnymi – do 1 – wówczas wymagane jest jedynie udzielenie pierwszej pomocy. E to czas ekspozycji na dane zagrożenie. Dwie najbardziej skrajne sytuacje to stałe wystawienie na ryzyko (wartość liczy 10) oraz to znikome, występujące raz do roku (0,5). Wyliczyć należy również prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku. Najwyższa możliwa wartość może się zdarzyć w 50% przypadków i wynosi 10. Najniższa to zaś 0,1 i zdarza się raz na 1000000.

Jak wylicza się wartość Risk Score?

Oprócz przedstawionych powyżej najbardziej skrajnych wartości występują oczywiście te zdarzające się znacznie częściej, czyli pomiędzy nimi. Najlepsze dla pracodawcy i pracowników są oczywiście jak najniższe wyniki. Określenie konkretnej wartości liczbowej poprzedzone jest dokładną obserwacją, rozmowami z pracownikami oraz sprawdzeniem działania maszyn, a następnie jest całościowym wynikiem, na który składają się wszystkie te aspekty. Wykwalifikowani specjaliści wiedzą, w jaki sposób określać zagrożenie, dzięki czemu ich ocena jest precyzyjna.

Kiedy należy przeprowadzać tego typu ocenę?

Ocena ryzyka zawodowego powinna następować zawsze wtedy, gdy na stanowisku pracy dokonuje się jakaś zmiana. Niezależnie od tego, czy wynika ze zmiany ustawienia maszyn, czy jej wymiany na inny model, należy każdorazowo przyjrzeć się temu, jak wygląda praca w nowych warunkach. Takie same zasady obowiązują podczas tworzenia od podstaw jakiegoś stanowiska. Ocenę należy też wdrożyć wtedy, gdy w pracy wystąpił wypadek. Odpowiednio przeprowadzona analiza pomoże ich uniknąć w przyszłości.

Ocena ryzyka zawodowego służy każdej osobie zatrudnionej w przedsiębiorstwie. Metoda Risk Score pozwala na osiągnięcie miarodajnych efektów, dlatego w tej dziedzinie warto zaufać specjalistom, na przykład tym z masil.pl.

Kontynuuj czytanie

Bezpieczeństwo pracy

Zimowa i letnia odzież ochronna – jaką odzież BHP kupować?

robotnicy na tle wieżowców

Przestrzegając zasad bezpieczeństwa w czasie pracy, dbasz o swoje zdrowie oraz minimalizujesz ryzyko wystąpienia niebezpiecznych wypadków. Podstawą bezpieczeństwa w pracy oprócz przestrzegania regulaminu jest oczywiście noszenie odpowiednio dopasowanej do warunków pracy i pogody odzieży ochronnej.

Ubrania robocze – czym kierować się przy ich wyborze?

Ubrania robocze muszą być dostosowane nie tylko do specyfiki wykonywanej przez pracy, ale także do warunków atmosferycznych i pory roku w jakiej przyszło nam pracować. Odzież ochronna BHP powinna być także odpowiednio dopasowana rozmiarowo. Dlaczego? Ponieważ tylko ubrania w odpowiednim rozmiarze dadzą nam pełną swobodę ruchów i komfort w czasie pracy. Pamiętajmy, że zbyt małe ubrania będą nas obcierały i uwierały, natomiast zbyt luźne mogą nam spadać, co także uniemożliwia nam normalne wykonywanie naszych zajęć. Odpowiednio dobrany rozmiar odzieży BHP to klucz do sukcesu, dlatego kupując ją, warto zwrócić szczególną uwagę, czy wybrana przez nas odzież jest dobrze dobrana do naszej sylwetki.

pracownicy podczas pracy

Odzież BHP latem

Dobrze dobrana odzież letnia zapewni nam odpowiednią termoregulację i wygodę. Dlatego szukając odzieży BHP w okresie letnim warto zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego została ona wykonana. Jeżeli wykonywany przez nas zawód wymaga od nas noszenia długich rękawów i nogawek przez cały rok (na przykład przez możliwość kontaktu z silną chemią), warto wtedy zwrócić uwagę, żeby nasze ubrania wykonane były z naturalnych, przewiewnych tkanin, np. z bawełny. Jeżeli jednak Twoja praca Ci na to pozwala, latem postaw na krótkie spodenki i bluzkę z krótkim rękawem. Taki strój z pewnością nie spowoduje przegrzania i zapewni odpowiednią termoregulację.

Latem podczas pracy na zewnątrz – noś czapkę

W okresie letnim, szczególnie podczas intensywnych upałów, niezwykle ważną ochroną podczas pracy na zewnątrz będzie czapka. Ochroni ona Twoją głowę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i pomoże uniknąć udaru słonecznego.

Odzież ochronna na deszcz

Każdy pracownik fizyczny, na wypadek deszczu, powinien posiadać dobrej jakości kurtkę przeciwdeszczową. Powinna ona charakteryzować się dużą wodoodpornością.

Zimowa odzież robocza

Zimowa odzież robocza BHP posiada dwie bardzo ważne cechy – dobrze zatrzymuje ciepło i jest odporna na działanie czynników atmosferycznych – takich jak deszcze czy śniegi. Kurtka BHP spełniająca te wymogi będzie zapobiegać wyziębieniu naszego organizmu oraz zapewni ciepło i komfort w czasie pracy. Nieprzemakalna kurtka zimowa w odpowiednim rozmiarze to połowa sukcesu na drodze do komfortowej pracy zimą. Równie ważna jest dobrej jakości bielizna termoaktywna oraz wytrzymałe buty z dobrą ociepliną.

Odzież ochronną BHP znajdziesz na bhpfast.pl.

Kontynuuj czytanie

Bezpieczeństwo pracy

Kto może skorzystać ze szkolenia BHP w formie online?

kobieta na szkoleniu online

Zdalne kursy to w przypadku wielu branż sprawdzone rozwiązanie powalające na dokształcenie pracowników bez wychodzenia z domu. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku szkoleń BHP, precyzowanych przez odrębne przepisy. Prawo określa częstotliwość oraz sposób ich przeprowadzania i tutaj nasuwa się pytanie: czy można je zorganizować przez Internet?

Czy kursy BHP online są legalne?

Chociaż rekomenduje się korzystanie ze stacjonarnej formy szkolenia, to niektóre z nich można zorganizować w formie zdalnej. W czasie przed pandemią koronawirusa tego typu forma przysługiwała przedstawicielom niektórych branż i to tylko w przypadku kursów okresowych. Każde przeszkolenie na początku nowej pracy wymagało obecności podczas stacjonarnego modelu nauki.
Wiele zmieniło pojawienie się zagrożenia związanego z COVID-19. Na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-21 w czasie stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego możliwe jest przeprowadzenie prawie wszystkich szkoleń w formie zdalnej. Wyjątek to jedynie instruktaże stanowiskowe.

Kto może skorzystać z internetowego szkolenia BHP?

Na mocy nowych przepisów podczas ogłoszonego oficjalnie stanu zagrożenia epidemicznego (i tylko wtedy) skorzystać może każdy, pod warunkiem, że nie jest to instruktaż stanowiskowy. Wówczas, szczególnie w przypadku osób na stanowisku robotniczym, konieczny jest kurs stacjonarny.
Poza szczególnymi okolicznościami internetową naukę mogą odbyć w ramach szkolenia okresowego pracodawcy oraz kierownicy, pracownicy inżynieryjno-techniczni, administracyjno-biurowi oraz ci zatrudnieni w sektorze BHP.

chłopak na szkoleniu online

Dlaczego internetowy kurs BHP nie zawsze jest możliwy?

Instruktaż stanowiskowy, czyli najczęstszy przypadek wymogu szkolenia stacjonarnego ma za zadanie zapoznać daną osobę stricte z danym miejscem pracy. Poznanie go za pomocą nawet najnowocześniejszych technologii zwykle nie byłoby możliwe. Oprócz tego mogłoby nawet stworzyć zagrożenie związane z brakiem doświadczenia, a nie to jest przecież celem tego typu kursu. Obsługa maszyn, poznanie możliwych zagrożeń i przekonanie się jak wszystko działa w praktyce, nie są aspektami, które można poznać wyłącznie teoretycznie, więc nie da się ich przeprowadzić w takiej formie.

Jak często powinny odbywać się odpowiednie szkolenia?

Po zatrudnieniu, a najlepiej przed rozpoczęciem pracy każda nowo zatrudniona osoba powinna przejść instruktaż ogólny oraz stanowiskowy. Poza tym pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia pracownikom szkoleń okresowych. Najrzadziej, bo co 6 lat szkolą się pracownicy biurowo-administracyjni. Nieco częściej, raz na 5 lat, kurs przechodzą osoby zatrudnione na stanowiskach inżynieryjno-technicznych, a także pracodawcy, kierownicy i ludzie z sektora BHP. Robotnicy muszą szkolić się co 3 lata, zaś ci pracujący w szczególnie niebezpiecznych warunkach raz w roku.

Mimo że opcja zdalnego szkolenia BHP wydaje się obiecująca, to niestety nie zawsze jest możliwa. Kiedy tylko można, warto się jednak na nią zdecydować, aby oszczędzić czas i pieniądze.

Artykuł powstał we współpracy z firmą masil.pl.

Kontynuuj czytanie

Popularne