Connect with us

Zdrowie

Piżamy dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne często mają trudności ze znalezieniem odzieży, która byłaby wygodna i spełniała ich potrzeby. Piżamy mogą stanowić szczególne wyzwanie, ponieważ muszą być łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu, a także zapewniać odpowiednią wentylację i zakres ruchów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co brać pod uwagę podczas wyboru piżamy dla osoby niepełnosprawnej. 

Piżama dla niepełnosprawnych — materiał

Kluczowym kryterium podczas wyboru piżamy dla osoby niepełnosprawnej pełni rodzaj materiału, z którego jest wykonana. Piżamy dla osób niepełnosprawnych powinny być wykonane z materiału, który jest miękki w dotyku i wygodny, ale też mocny i trwały. Powinna być też łatwa do prania i szybko schnąć, ponieważ często może ulec zabrudzeniu podczas snu, czy czynności pielęgnacyjnych. Bawełna jest uważana za najlepszy materiał na piżamy dla niepełnosprawnych, ponieważ spełnia wszystkie te warunki. Oprócz bawełny sprawdzi się również len i jedwab, jest to jednak bardziej kosztowna opcja. Najważniejsze jest to, by materiał był wygodny dla osoby noszącej. 

Specjalistyczne piżamy dla osób niepełnosprawnych

Wybór piżamy dla osoby niepełnosprawnej zależy od rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Osoby z niepełnosprawnością lekką mogą czuć się komfortowo w tradycyjnych piżamach lub koszulach nocnych, jednak dla osób z cięższą niepełnosprawnością ruchową znalezienie wygodnej i funkcjonalnej piżamy może stanowić nie lada wyzwanie. Dobrym pomysłem w takiej sytuacji jest szukanie piżamy w sklepach zajmujących się sprzedażą odzieży specjalistycznej dla osób starszych i niepełnosprawnych. W takich sklepach znajdziemy piżamy z zapięciami na napy czy zamki błyskawiczne, które zapewnią komfort oraz pewność, że osoba nie zdejmie z siebie ubrania w trakcie snu. Niektóre modele piżam posiadają również specjalne wkładki, które zapewniają dodatkową asekurację dla osób mających problem z nietrzymaniem moczu. 

Piżama dla osoby leżącej 

Rodzaj wybranej piżamy powinien uwzględniać zakres ruchów i sprawność fizyczną danej osoby. Mimo że osoby leżące nie przemieszczają się w ciągu dnia, warto zachować naturalny cykl dnia i zapewnić im wygodne ubranie codzienne lub dresy, a w nocy w piżamy. Piżama dla osoby leżącej powinna przede wszystkim pozwalać na łatwe ubieranie i rozbieranie z niej osoby niepełnosprawnej. Dla większej wygody i komfortu zarówno osób niepełnosprawnych jak ich opiekunów sprawdzą się body oraz kombinezony dla osób dorosłych. Są to produkty zaprojektowanie specjalnie dla osób leżących, więc bardzo dużo modeli posiada zamki błyskawiczne lub napy z przodu i w kroku, umożliwiając łatwą pielęgnację osoby niepełnosprawnej bez zdejmowania całego ubrania. 

Piżama dla osoby niepełnosprawnej — na co zwracać uwagę? 

Każda osoba niepełnosprawna będzie miała inne wymagania i preferencje odnośnie piżamy. Jak zostało to napisane wcześniej, piżama dla osoby niepełnosprawnej powinna być wykonana z lekkiej i przewiewnej tkaniny. Nie oznacza to jednak, że każda bawełniana czy lniana piżama sprawdzi się u każdej osoby. Niektóre materiały, mimo że są wykonane z tego samego tworzywa, mogą powodować podrażnienia lub sprawiać dyskomfort, dlatego jeśli to możliwe warto zapytać osobę, czy dana piżama jest dla niej przyjemna w dotyku oraz obserwować, czy na skórze nie pojawiają się reakcje alergiczne. Dla opiekuna osoby niepełnosprawnej kluczowym aspektem będzie szybka możliwość ściągnięcia piżamy i łatwość w pielęgnacji, niezależnie od tego czy jest to osoba leżąca, czy też nie. Aby to sobie zapewnić, szukaj piżamy, która posiada zapięcie z przodu i w kroku. Najlepiej jeśli będzie to zamek błyskawiczny lub napy, ponieważ z takimi zapięciami poradzi sobie również sama osoba niepełnosprawna.

Akcesoria usprawniające opiekę nad osobą niepełnosprawną

Opieka nad osobą niepełnosprawną jest ciężkim i wymagającym zadaniem, dlatego warto korzystać z każdej możliwości, aby stała się ona łatwiejsza. Oczywiście korzystanie z akcesoriów ułatwiających codzienne funkcjonowanie będzie zależało od stopnia i rodzaju niepełnosprawności danej osoby, jednak skupimy się na osobach leżących. Szczególnie przydatną rzeczą mogą okazać się folie i maty antypoślizgowe. Pozwalają one w bezpieczny sposób przesuwać osobę niepełnosprawną bez obciążania kręgosłupa czy rąk opiekuna. Podobnym przedmiotem jest dysk obrotowy. Jest on bardziej uniwersalny, ponieważ występuje w dwóch wersjach – twardej i miękkiej, które różnią się pod względem zastosowania. Dysk miękki sprawdzi się u osób leżących i siedzących, z kolei dysk twardy ułatwi przemieszczanie się osobom bardziej mobilnym. 

Jeśli szukasz specjalistycznej piżamy dla osób niepełnosprawnych odwiedź vitesicare.pl.

Kontynuuj czytanie

Sport

Paki jeździeckie. Przydatne dla każdego jeźdźca.

paki jeździeckie rodzaje

Jeździectwo jest sportem, do którego niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Cały ekwipunek może ważyć dość sporo, dlatego niezbędne jest posiadanie odpowiednich kontenerów, do których zostanie on zapakowany. W tym artykule dowiesz się, jakie są rodzaje pak jeździeckieckich oraz w jaki sposób wybrać paki jeździeckie?

Jak wygląda paka na sprzęt?

Wiele osób może nie kojarzyć konstrukcji tego elementu wyposażenia jeźdźca. Paka jeździecka jest formą małej metalowej szafki wyposażonej w kółka. Najczęściej bryła paki jest niska, ale dość szeroka. Każdy model może różnić się ilością szuflad, półek oraz rozmieszczeniem wieszaków w komorze głównej. Kółka są najczęściej gumowe, co sprawia, że ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale producenci oferują możliwość wymiany na pneumatyczne, które bardzo dobrze spełniają swoje zadanie.

Paka na sprzęt z różnego rodzaju tworzyw. Którą wybrać?

Jest to jeden z najważniejszych aspektów, na który należy zwrócić uwagę, ponieważ to od niego zależy to, jaką trwałością będą odznaczały się dane paki jeździeckie oraz ich cena. Najtańsze modele pak będą wykonane z cienkiej blachy, bardzo często wykończonej aluminium. Ich cena jest najniższa, a zabezpieczenie powierzchni pak lakierem sprawi, że będą bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Trzeba być jednak świadomym, że jest to najtańsza opcja i mimo wszystko żywotność takich pak może nie być największa.

Paki jeździeckie ze stali — czy warto kupić?

Szukając trwalszych rozwiązań, warto zwrócić uwagę na paki jeździeckie wykonane ze stali kwasoodpornej. Wytrzymałość takiego sprzętu jest nieporównywalnie większa w stosunku do standardowej blachy i może być on zdatny do użytku praktycznie przez większość aktywności jeźdźca. Z tego powodu, warto zadać sobie pytanie, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na wyposażenie stajni i jeżeli istnieje taka możliwość, warto zdecydować się na droższy sprzęt.

Ilość miejsca na ekwipunek — pojemność paki

Kolejnym aspektem, na który powinien zwrócić uwagę każdy jeździec to ilość miejsca wewnątrz pak. Możliwość przenoszenia sprzętu jest głównym zadaniem, które mają spełniać, dlatego odpowiednie rozmieszczenie półek oraz ilość miejsca wewnątrz są bardzo istotnymi cechami.

Istnieją również mniej praktyczne, ale bardziej personalne, aspekty takie jak materiał wykończenia wnętrza. Chcąc mieć pewność, że nasz sprzęt jest bezpieczny i nie grozi mu żadne otarcie, warto wybrać paki z wyścieleniem wykonanym z delikatnego materiału. W ten sposób można ze spokojem wkładać siodło do środka bez zmartwień o to, czy nie doszło do jakiegoś niechcianego otarcia, które może skutecznie zmniejszyć komfort jeźdźca oraz konia podczas jazdy.

Równiarki i adaptery niezbędnym elementem wyposażenia

Podsumowując, paki oraz równiarki adaptery to jedno z koniecznych elementów wyposażenia jeźdźca, które powinien mieć w swoim posiadaniu. Im więcej ekwipunku posiada dana osoba, tym większa paki powinny znaleźć się w jego kręgu zainteresowania. Chcąc mieć pewność, że spełniają swoją rolę w stu procentach, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z którego zostały wykonane. Cienka blacha bywa dużo tańsza, jednak jej wytrzymałość może nie być wystarczająca. Kiedy odpowiedni sprzęt zostanie zakupiony, można w końcu wybrać się do spa dla koni.

Wpis powstał we współpracy ze sklepem bmhorse.com.

Kontynuuj czytanie

Prawo

Zwolnienie lekarskie — co na ten temat mówi Kodeks Pracy?

pracownicy - zwolnienie lekarskie

W przypadku choroby pracownik może otrzymać zwolnienie lekarskie. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się ze wszystkimi jego najbardziej istotnymi zagadnieniami.

Informacje o chorobie

Przede wszystkim pracownik, który znajduje się na zwolnieniu lekarskim, ma obowiązek przekazania informacji na ten temat swojemu pracodawcy. Pracodawca w prowadzonej ewidencji czasu pracy pracowników powinien odnotować fakt nieobecności w pracy, a także jego powód. Natomiast pracownik powinien udzielić informacji pracodawcy nie później niż w drugim dniu swojej nieobecności. Należy również w tym przypadku uwzględnić czas trwania zwolnienia, który także jest bardzo istotny dla pracodawcy.

Zalecenia lekarza

Każdy pracownik, który znajduje się na zwolnieniu lekarskim, ma obowiązek stosowania się do wszystkich zaleceń lekarza, które na dany moment otrzymał. Może mieć to dość spory wpływ na szybkość jego powrotu do zdrowia, dlatego jest tak niezwykle kluczowe w całym procesie. Czas, który pracownik spędza w domu, powinien być wykorzystany jak najbardziej efektywnie, jeśli chodzi o proces zdrowienia. Dlatego warto pamiętać o tym obowiązku.

Niepodejmowanie innej pracy

Bardzo istotną kwestią podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim jest niepodejmowanie innej pracy zarobkowej przez pracownika. Dzięki temu pracownik będzie mógł szybciej wrócić do zdrowia, a także wrócić do pełnienia swoich zawodowych obowiązków w pracy. Ma to duże znaczenie w kontekście funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. Dodatkowo w przypadku podejmowania się innej pracy zarobkowej pracownik nie stosowałby się do uzyskanych zaleceń lekarza, co jest niezgodne z aktualnym orzecznictwem.

Prawo do wynagrodzenia

Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma również pewne prawa. Wśród nich można przede wszystkim wymienić prawo do wynagrodzenia, które ma dla niego bardzo duże znaczenie. Pracownik na początku otrzymuje wynagrodzenie ze środków pracodawcy, dlatego księgowość powinna uwzględnić ten fakt. Natomiast jeśli zwolnienie się przedłuża powyżej trzydziestu trzy dni, to zasiłek chorobowy wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warto o tym wiedzieć.

Ochrona przed zwolnieniem

Każdy pracownik przebywający na dany moment na zwolnieniu lekarskim jest chroniony przed zwolnieniem. Dzięki temu po zakończeniu zwolnienia lekarskiego będzie miał możliwość powrotu na wcześniej zajmowane przez siebie stanowisko pracy. Zwolnienie pracownika na zwolnieniu lekarskim może nastąpić jedynie w przypadku zwolnień grupowych lub likwidacji zakładu pracy. Jednak przed podjęciem tego rodzaju działań polecane jest takie rozwiązanie, jak audyt pracowniczy. Warto je uwzględnić.

Leasing pracowników

W przypadku przejścia pracownika na zwolnienie lekarskie o dłuższym terminie warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, jak leasing pracowniczy, czyli pracownik na zastępstwo. Po wdrożeniu się w zadania realizowane przez dane przedsiębiorstwo pracownik będzie miał możliwość zastąpienia osoby, która znajduje się na zwolnieniu lekarskim. Warto się zastanowić nad taką możliwością.

Artykuł powstał we współpracy z payroll.pl.

Kontynuuj czytanie

Bezpieczeństwo pracy

Zimowa i letnia odzież ochronna – jaką odzież BHP kupować?

robotnicy na tle wieżowców

Przestrzegając zasad bezpieczeństwa w czasie pracy, dbasz o swoje zdrowie oraz minimalizujesz ryzyko wystąpienia niebezpiecznych wypadków. Podstawą bezpieczeństwa w pracy oprócz przestrzegania regulaminu jest oczywiście noszenie odpowiednio dopasowanej do warunków pracy i pogody odzieży ochronnej.

Ubrania robocze – czym kierować się przy ich wyborze?

Ubrania robocze muszą być dostosowane nie tylko do specyfiki wykonywanej przez pracy, ale także do warunków atmosferycznych i pory roku w jakiej przyszło nam pracować. Odzież ochronna BHP powinna być także odpowiednio dopasowana rozmiarowo. Dlaczego? Ponieważ tylko ubrania w odpowiednim rozmiarze dadzą nam pełną swobodę ruchów i komfort w czasie pracy. Pamiętajmy, że zbyt małe ubrania będą nas obcierały i uwierały, natomiast zbyt luźne mogą nam spadać, co także uniemożliwia nam normalne wykonywanie naszych zajęć. Odpowiednio dobrany rozmiar odzieży BHP to klucz do sukcesu, dlatego kupując ją, warto zwrócić szczególną uwagę, czy wybrana przez nas odzież jest dobrze dobrana do naszej sylwetki.

pracownicy podczas pracy

Odzież BHP latem

Dobrze dobrana odzież letnia zapewni nam odpowiednią termoregulację i wygodę. Dlatego szukając odzieży BHP w okresie letnim warto zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego została ona wykonana. Jeżeli wykonywany przez nas zawód wymaga od nas noszenia długich rękawów i nogawek przez cały rok (na przykład przez możliwość kontaktu z silną chemią), warto wtedy zwrócić uwagę, żeby nasze ubrania wykonane były z naturalnych, przewiewnych tkanin, np. z bawełny. Jeżeli jednak Twoja praca Ci na to pozwala, latem postaw na krótkie spodenki i bluzkę z krótkim rękawem. Taki strój z pewnością nie spowoduje przegrzania i zapewni odpowiednią termoregulację.

Latem podczas pracy na zewnątrz – noś czapkę

W okresie letnim, szczególnie podczas intensywnych upałów, niezwykle ważną ochroną podczas pracy na zewnątrz będzie czapka. Ochroni ona Twoją głowę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i pomoże uniknąć udaru słonecznego.

Odzież ochronna na deszcz

Każdy pracownik fizyczny, na wypadek deszczu, powinien posiadać dobrej jakości kurtkę przeciwdeszczową. Powinna ona charakteryzować się dużą wodoodpornością.

Zimowa odzież robocza

Zimowa odzież robocza BHP posiada dwie bardzo ważne cechy – dobrze zatrzymuje ciepło i jest odporna na działanie czynników atmosferycznych – takich jak deszcze czy śniegi. Kurtka BHP spełniająca te wymogi będzie zapobiegać wyziębieniu naszego organizmu oraz zapewni ciepło i komfort w czasie pracy. Nieprzemakalna kurtka zimowa w odpowiednim rozmiarze to połowa sukcesu na drodze do komfortowej pracy zimą. Równie ważna jest dobrej jakości bielizna termoaktywna oraz wytrzymałe buty z dobrą ociepliną.

Odzież ochronną BHP znajdziesz na bhpfast.pl.

Kontynuuj czytanie

Popularne