Connect with us

Zdrowie

Choroby zawodowe – najczęstsze przypadki

choroby zawodowe

Zgodne z definicją Międzynarodowej Organizacji Pracy, choroba zawodowa to schorzenie wynikłe z obcowania w pracy ze szkodliwymi czynnikami. Część z nich to bolesne urazy, inne mogą prowadzić nawet do śmierci, a wszystkie łączy charakterystyczna cecha – częste występowanie w danej grupie zawodowej. Przedstawiamy 5 najczęściej występujących chorób zawodowych.

Różnego rodzaju nowotwory – komu zagrażają?

Mimo że nowotwory dotykają osoby wykonujące zróżnicowane zawody, to ryzyko ich wystąpienia wzrasta wraz z częstszym obcowaniem z konkretnymi substancjami. Szczególnie toksyczne pod tym względem są azbest oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Ten pierwszy stosowany był kiedyś do pokrywania dachów (od czego obecnie się odchodzi), a także przy tworzeniu materiałów izolacyjnych. Grupa drugich związków to pochodne ropy, więc można je spotkać przy produkcji paliw, barwników czy tworzyw sztucznych.

Pylica – niegdysiejsza domena wielu zawodów

Pylicą nazywa się chorobę płuc objawiającą się nasilonym kaszlem, a nawet niewydolnością oddechową lub krążeniową. Prowadzi ona do zmniejszenia elastyczności płuc, co prowadzi do częstych zapaleń oskrzeli, a w konsekwencji tzw. serca płucnego, czyli przerostu jego prawej komory. Schorzenie to jest domeną osób pracujących przy pyle, a także osadach azbestu. Najczęściej cierpią na nią górnicy oraz osoby zatrudnione w przemyśle budowlanym.

Schorzenia skóry oraz stawów – choroba cywilizacyjna?

Wiele chorób związanych z układem kostno-stawowym to wynik siedzącego trybu życia oraz pracy przy komputerze. Jeden z najczęstszych urazów to tzw. zespół cieśni nadgarstka, powstający na skutek pracy z myszką. Niestety na różne schorzenia cierpią zwłaszcza pracownicy fizyczni, w szczególności ci narażeni na zbyt duże obciążenia. W przypadku chorób skóry – czasami skarżą się na nie osoby mające kontakt ze słabej jakości odzieżą, a konkretniej jej barwnikami. Pokrzywka, grzybica czy trądzik to najczęściej domena osób mających kontakt z niebezpiecznymi substancjami. Mogą to być laboranci, lakiernicy, czy na przykład drukarze.

zespół cieśni nadgarstka

Problemy z głosem i słuchem – czy na pewno nie są groźne?

Chwilowe pogorszenie słuchu lub problemy z chrypką mogą szybko przekształcić się w trwałe uszkodzenie danych narządów. Praca w głośnym otoczeniu bez słuchawek ochronnych to głównie przypadek osób pracujących na halach produkcyjnych. Z kolei przeciążanie głosu przez zbyt długie lub intensywne przemawianie najczęściej spotyka się u nauczycieli oraz lektorów.

Choroby zakaźne – kontakt z określonym czynnikiem

Borelioza to choroba skutkująca nawet zapaleniem opon mózgowych lub mięśnia sercowego. Wywołana przez kleszcze grozi głównie rolnikom, leśnikom oraz weterynarzom. W przypadku wirusowego zapalenia wątroby, mogącego przerodzić się z ostrego w przewlekłe, najbardziej obciążona grupa to lekarze oraz pielęgniarki. Gorsza praca tego organu może doprowadzić do marskości, a nawet raka.

Osoby narażone na choroby zawodowe powinny szczególnie o siebie dbać. Ich stan zdrowia musi być priorytetem, ponieważ niektóre przypadki mogą doprowadzić nawet do śmierci pracownika.

Artykuł powstał we współpracy z firmą masil.pl.

Kontynuuj czytanie

Prawo

Zwolnienie lekarskie — co na ten temat mówi Kodeks Pracy?

pracownicy - zwolnienie lekarskie

W przypadku choroby pracownik może otrzymać zwolnienie lekarskie. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się ze wszystkimi jego najbardziej istotnymi zagadnieniami.

Informacje o chorobie

Przede wszystkim pracownik, który znajduje się na zwolnieniu lekarskim, ma obowiązek przekazania informacji na ten temat swojemu pracodawcy. Pracodawca w prowadzonej ewidencji czasu pracy pracowników powinien odnotować fakt nieobecności w pracy, a także jego powód. Natomiast pracownik powinien udzielić informacji pracodawcy nie później niż w drugim dniu swojej nieobecności. Należy również w tym przypadku uwzględnić czas trwania zwolnienia, który także jest bardzo istotny dla pracodawcy.

Zalecenia lekarza

Każdy pracownik, który znajduje się na zwolnieniu lekarskim, ma obowiązek stosowania się do wszystkich zaleceń lekarza, które na dany moment otrzymał. Może mieć to dość spory wpływ na szybkość jego powrotu do zdrowia, dlatego jest tak niezwykle kluczowe w całym procesie. Czas, który pracownik spędza w domu, powinien być wykorzystany jak najbardziej efektywnie, jeśli chodzi o proces zdrowienia. Dlatego warto pamiętać o tym obowiązku.

Niepodejmowanie innej pracy

Bardzo istotną kwestią podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim jest niepodejmowanie innej pracy zarobkowej przez pracownika. Dzięki temu pracownik będzie mógł szybciej wrócić do zdrowia, a także wrócić do pełnienia swoich zawodowych obowiązków w pracy. Ma to duże znaczenie w kontekście funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. Dodatkowo w przypadku podejmowania się innej pracy zarobkowej pracownik nie stosowałby się do uzyskanych zaleceń lekarza, co jest niezgodne z aktualnym orzecznictwem.

Prawo do wynagrodzenia

Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma również pewne prawa. Wśród nich można przede wszystkim wymienić prawo do wynagrodzenia, które ma dla niego bardzo duże znaczenie. Pracownik na początku otrzymuje wynagrodzenie ze środków pracodawcy, dlatego księgowość powinna uwzględnić ten fakt. Natomiast jeśli zwolnienie się przedłuża powyżej trzydziestu trzy dni, to zasiłek chorobowy wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warto o tym wiedzieć.

Ochrona przed zwolnieniem

Każdy pracownik przebywający na dany moment na zwolnieniu lekarskim jest chroniony przed zwolnieniem. Dzięki temu po zakończeniu zwolnienia lekarskiego będzie miał możliwość powrotu na wcześniej zajmowane przez siebie stanowisko pracy. Zwolnienie pracownika na zwolnieniu lekarskim może nastąpić jedynie w przypadku zwolnień grupowych lub likwidacji zakładu pracy. Jednak przed podjęciem tego rodzaju działań polecane jest takie rozwiązanie, jak audyt pracowniczy. Warto je uwzględnić.

Leasing pracowników

W przypadku przejścia pracownika na zwolnienie lekarskie o dłuższym terminie warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, jak leasing pracowniczy, czyli pracownik na zastępstwo. Po wdrożeniu się w zadania realizowane przez dane przedsiębiorstwo pracownik będzie miał możliwość zastąpienia osoby, która znajduje się na zwolnieniu lekarskim. Warto się zastanowić nad taką możliwością.

Artykuł powstał we współpracy z payroll.pl.

Kontynuuj czytanie

Bezpieczeństwo pracy

Zimowa i letnia odzież ochronna – jaką odzież BHP kupować?

robotnicy na tle wieżowców

Przestrzegając zasad bezpieczeństwa w czasie pracy, dbasz o swoje zdrowie oraz minimalizujesz ryzyko wystąpienia niebezpiecznych wypadków. Podstawą bezpieczeństwa w pracy oprócz przestrzegania regulaminu jest oczywiście noszenie odpowiednio dopasowanej do warunków pracy i pogody odzieży ochronnej.

Ubrania robocze – czym kierować się przy ich wyborze?

Ubrania robocze muszą być dostosowane nie tylko do specyfiki wykonywanej przez pracy, ale także do warunków atmosferycznych i pory roku w jakiej przyszło nam pracować. Odzież ochronna BHP powinna być także odpowiednio dopasowana rozmiarowo. Dlaczego? Ponieważ tylko ubrania w odpowiednim rozmiarze dadzą nam pełną swobodę ruchów i komfort w czasie pracy. Pamiętajmy, że zbyt małe ubrania będą nas obcierały i uwierały, natomiast zbyt luźne mogą nam spadać, co także uniemożliwia nam normalne wykonywanie naszych zajęć. Odpowiednio dobrany rozmiar odzieży BHP to klucz do sukcesu, dlatego kupując ją, warto zwrócić szczególną uwagę, czy wybrana przez nas odzież jest dobrze dobrana do naszej sylwetki.

pracownicy podczas pracy

Odzież BHP latem

Dobrze dobrana odzież letnia zapewni nam odpowiednią termoregulację i wygodę. Dlatego szukając odzieży BHP w okresie letnim warto zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego została ona wykonana. Jeżeli wykonywany przez nas zawód wymaga od nas noszenia długich rękawów i nogawek przez cały rok (na przykład przez możliwość kontaktu z silną chemią), warto wtedy zwrócić uwagę, żeby nasze ubrania wykonane były z naturalnych, przewiewnych tkanin, np. z bawełny. Jeżeli jednak Twoja praca Ci na to pozwala, latem postaw na krótkie spodenki i bluzkę z krótkim rękawem. Taki strój z pewnością nie spowoduje przegrzania i zapewni odpowiednią termoregulację.

Latem podczas pracy na zewnątrz – noś czapkę

W okresie letnim, szczególnie podczas intensywnych upałów, niezwykle ważną ochroną podczas pracy na zewnątrz będzie czapka. Ochroni ona Twoją głowę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i pomoże uniknąć udaru słonecznego.

Odzież ochronna na deszcz

Każdy pracownik fizyczny, na wypadek deszczu, powinien posiadać dobrej jakości kurtkę przeciwdeszczową. Powinna ona charakteryzować się dużą wodoodpornością.

Zimowa odzież robocza

Zimowa odzież robocza BHP posiada dwie bardzo ważne cechy – dobrze zatrzymuje ciepło i jest odporna na działanie czynników atmosferycznych – takich jak deszcze czy śniegi. Kurtka BHP spełniająca te wymogi będzie zapobiegać wyziębieniu naszego organizmu oraz zapewni ciepło i komfort w czasie pracy. Nieprzemakalna kurtka zimowa w odpowiednim rozmiarze to połowa sukcesu na drodze do komfortowej pracy zimą. Równie ważna jest dobrej jakości bielizna termoaktywna oraz wytrzymałe buty z dobrą ociepliną.

Odzież ochronną BHP znajdziesz na bhpfast.pl.

Kontynuuj czytanie

Finanse

Outsourcing BHP

budowniczy na budowie

Zbiór zasad oraz przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy jest bardzo ważny. Został określony po to, aby ochraniać zdrowie i życie wszystkich pracowników. Ma on szczególne znaczenie np. na budowie, gdzie może zdarzyć się nagły wypadek. Właściciel firmy budowlanej ma więc obowiązek organizować okresowe szkolenia w tym temacie i spełnić wszelkie wymogi BHP (zakupić sprzęt oraz przygotować odpowiednią dokumentację, gdzie będzie opisana ocena ryzyka zawodowego).

Najważniejsze wytyczne BHP na placu budowy

Przed rozpoczęciem prac, wszystkie zatrudnione osoby powinny oczywiście przestrzegać warunków i zasad, o których mówi prawo budowlane. Nie tylko chodzi o to, aby mieli prawidłowo zapięte szelki w trakcie zadań wykonywanych na wysokościach (na uziemionym, posiadającym instalację piorunochronną rusztowaniu).

Musi mieć założoną profesjonalną odzież ochroną, kaski i obuwie robocze. Inne bardzo ważne normy związane są m.in. z: postępowaniem w razie pożaru, obsługą urządzeń technicznych i ich stanem (nie tylko mowa o zwykłych drabinach), a także wydaniem właściwego sprzętu zabezpieczającego.

O przestrzeganie bhp na budowie dba oczywiście jej kierownik. On daje pracownikom do podpisania listę obecności, a także zaznajamia ich z licznymi zagrożeniami, planem ochrony zdrowia, zasadami poruszania się po placu, procedurą udzielania pierwszej pomocy, itd. Co więcej, musi pamiętać o stosowaniu znaków bezpieczeństwa (zakazu i nakazu).

Natomiast pracodawca poza zakupem sprzętu, nie może zapomnieć o sporządzeniu dokumentu bhp. Jest to ocena ryzyka zawodowego, dzięki której można określić zagrożenia i zwiększyć poziom bezpieczeństwa w zakładzie pracy i w trakcie prac budowlanych.

pracujący budowniczy

Co musi zawierać dokument BHP?

Przygotowując ocenę ryzyka zawodowego w formie pisemnej, każdy właściciel zakładu powinien opisać szczegółowo każde stanowisko pracy. Co więcej, musi precyzyjnie wymienić wszystkie niebezpieczeństwa, na jakie są narażone zatrudnione osoby.

W odpowiednim miejscu w takim dokumencie nie może także zabraknąć informacji o tym, co zrobić, aby uniknąć ryzyka poważnego wypadku. Chodzi np. o uruchamianie urządzeń i maszyn tylko zgodnie z ich instrukcją obsługi.

Kiedy ocena ryzyka zawodowego będzie już gotowa, to trzeba ją przedstawić nowym pracownikom firmy budowlanej. Zanim obejmą oni przydzieloną funkcję, muszą potwierdzić zapoznanie się z tym dokumentem, a następnie własnoręcznie go podpisać!

BHP Outsourcing

Czasem jednak sporządzenie oceny ryzyka jest dość skomplikowane, zajmuje wiele czasu i generuje dodatkowe, wysokie koszty. Wtedy właściciel przedsiębiorstwa może (pozwalają na to przepisy) skorzystać ze stałej pomocy zewnętrznych firm, które zapewnią kompleksową obsługę. Jest to tzw. bhp outsourcing.

Świetnym wyborem będzie chociażby masil.pl. Doświadczeni specjaliści tam pracujący, w rzetelny sposób przygotują odpowiednią dokumentację. Dzięki nim nie ma mowy o nałożeniu kary (nawet w formie więzienia) w razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.

Ocenę ryzyka Masil i inne podobne firmy dokonują w kilku etapach. Najpierw zajmują się bardzo szczegółowym przeglądem stanowisk pracy oraz identyfikacją zagrożeń. Później określają, kto i w jakim dokładnie stopniu narażony jest na owe zagrożenia. Kolejnym krokiem będzie szacowanie ryzyka oraz ocenianie skuteczności samych zabezpieczeń. Na koniec specjaliści zanotują własne spostrzeżenia i podejmą decyzje związane bezpośrednio z redukcją ryzyka.

kierownik budowy

Koordynowanie robót budowlanych

BHP Outsourcing to bardzo szeroka usługa, w której skład wchodzą także inne czynności. Mowa, chociażby o organizowaniu kursów bhp i analizie bezpieczeństwa maszyn. Ale bardzo ważne jest także coś jeszcze. Co takiego?

Właściciel firmy budowlanej może wynająć fachowców z Masil, aby ci zajęli się koordynowaniem robót. Jak wówczas mniej więcej wygląda ich praca? Realizują np. zadania, które zapobiegają zagrożeniom bezpieczeństwa, i dzięki którym możliwa jest pełna ochrona zdrowia. Co więcej, doradzają w sporządzeniu instrukcji bezpiecznego wykonywania robót (musi ona uwzględniać warunki prowadzonych prac budowlanych przez wykonawców).

Odpowiedzialność za wypadek na budowie

Mimo opracowania tylu powyższych norm i zasad bhp na budowie, i tak dochodzi do poważnych wypadków. Dane Głównego Urzędu Statystycznego przerażają. W pierwszym półroczu 2020 roku miało miejsce ponad tysiąc trzysta takich zdarzeń. Wielu pracowników zostało ciężko rannych, a czternastu z nich niestety zmarło. Dlatego na koniec artykułu przyjrzyjmy się ogólnie kwestii dotyczącej odpowiedzialności za wypadek w trakcie robót budowlanych. Okazuje się, że może mieć ona charakter karny oraz cywilny. Jeżeli pracodawca nie zapewni odpowiednich warunków, a zasady bhp na budowie nie będą przestrzegane, to należy spodziewać się odpowiednich konsekwencji. Jednak nie zawsze odpowiedzialność spada na samego właściciela. Wiele zależy od stanu faktycznego. Czasem więc kara spotka także leniwego kierownika budowy, mistrza budowlanego, projektanta czy inwestora.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną internetową masil.pl.

Kontynuuj czytanie

Popularne